O bibliotece Dofinansowania

Projekty dofinansowane ze środków MKiDN zrealizowane w 2024 roku

W 2024 roku Biblioteka Gdynia otrzymała dofinansowanie na realizację dwóch projektów:

  1. Prawa człowieka i książka
  2. Eko-Reko, czyli rekonstrukcja na warsztat

w ramach programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach projektu Prawa człowieka i książka zrealizowane zostały spotkania autorskie oraz warsztaty dla dzieci dotykające Praw Człowieka w trzech różnych ujęciach: z bliska, ze środka oraz z daleka. W ramach projektu Eko-Reko, czyli rekonstrukcje na warsztat w Przystaniach Sąsiedzkich (Przystani Chylońska 237, Przystani Łowicka 51, Przystani Wiczlińska 50a, Przystani Chabrowa 43) prowadzonych przez Bibliotekę Gdynia zrealizowane zostały warsztaty rodzinne w pięciu zakresach tematycznych: rekonstrukcji historycznych, biologicznych, materialnych, muzycznych oraz kulinarnych.

 

Belka logotypowa. Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narowowego z dopiskiem: Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego. Logotyp Biblioteki Gdynia i miasta Gdyni: Gdynia moje miasto.


Projekt Erasmus+ zrealizowany w 2024 roku

Erasmus+ Akcja 1. Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności dorosłych osób uczących się i kadry w sektorze edukacji dorosłych

Biblioteka Gdynia otrzymała dotację na realizację programu „Europejskość na skalę lokalną. Biblioteka jako miejsce edukacji i spotkań” (Europe locally. Libraries as a meeting and education nexus) w ramach program Erasmus+. Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności dorosłych osób uczących się i kadry w sektorze edukacji dorosłych.

Dzięki temu nasze pracowniczki i pracownicy będą mogli skorzystać z kursów językowych oraz wizyt studyjnych (tzw. job shadowing) w krajach Wspólnoty Europejskiej: Irlandii, Francji, Włoch, Malty, Macedonii Północnej, Czech oraz Słowenii.

Projekt został zrealizowany między grudniem 2022 a majem 2024 i dofinansowany kwotą 24 975,00 euro.

Francja: Montpellier, Nicea | Irlandia: Bray | Włochy: Florencja, Mediolan | Malta: St. Julian | Słowenia: Nova Gorica | Czechy: Praga


Projekty dofinansowane ze środków MKiDN zrealizowane w 2022 roku

W 2022 roku Biblioteka Gdynia otrzymała dofinansowanie na realizację projektu Ballady i romanse” w kulturowym remiksie – romantyzm nie wampir, wciąż żyje w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Ballady i romanse.

W ramach projektu rozwinięto kompetencje kulturowe, zwiększono wiedzę oraz spopularyzowano wiedzę dotyczącej pierwszego wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza. Duży akcent położono także na zrozumienie kontekstu kulturowego związanego z epoką romantyzmu, na której rozwoju oraz kształcie ten tom poetycki silnie zaważył. W ramach projektu zorganizowano poświęcone wpływowi Ballad i romansów spotkania z ekspertami, pisarzami, twórcami kultury, jak również gry fabularne (RPG), zajęcia dotyczące tworzenia strojów z epoki oraz kursy rysunku.

Belka logotypowa z informacjami o dofinansowaniu. Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego. Logotyp Biblioteki Gdynia oraz logo Gdyni - Gdynia moje miasto.


Projekty w ramach Działania 2 Programu "Kultura" finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz budżetu państwa zrealizowane w 2022 roku

Projekt "Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen - różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury - modelowe rozwiązania polskie i norweskie" realizowały: Biblioteka Miejska w Łodzi, Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Bergen Offentlige Bibliotek - druga co do wielkości biblioteka w Norwegii.

W trakcie projektu zrealizowano, w efekcie wspólnych prac, nowoczesne strategie rozwoju instytucji partnerskich, pracownicy wzięli udział w szkoleniach i konferencjach naukowych. W oparciu o przeprowadzone badania na niepubliczności wypracowano modelowe rozwiązania problemu niekorzystania z oferty bibliotek nie tylko dla partnerów projektu, ale także do wykorzystania przez inne biblioteki w kraju i zagranicą.


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025

Biblioteka Gdynia znalazła się w gronie 16 bibliotek w Polsce, w których wprowadzony zostanie system biblioteczny Alma oraz wyszukiwarka Primo. Proces ten zapoczątkowuje tworzenie ogólnokrajowej sieci bibliotek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, zaplanowanego na lata 2021-2025.

Katalog księgozbioru Biblioteki Gdynia zostanie zintegrowany z katalogami innych bibliotek włączanych do programu, a co za tym idzie, umożliwi korzystanie z jej zasobów czytelnikom w całej Polsce, a gdyńskim czytelnikom da możliwość przeszukiwania zbiorów najlepszych bibliotek w kraju. Ułatwi to proces wyszukiwania zbiorów i usprawni działanie wypożyczalni międzybibliotecznej.

Do tej pory system został wdrożony w ponad 1800 instytucjach, 50 konsorcjach i 30 państwach. Wśród instytucji zagranicznych, które używają Almy, znajdują się University of Cambridge oraz Uniwersytet Harvarda , a w Polsce – Biblioteka Narodowa i Biblioteka Jagiellońska.

Całkowity koszt ponosi Biblioteka Narodowa, która jest operatorem systemu w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025”, Priorytet 1: Poprawa oferty bibliotek publicznych, kierunku interwencji 1.2: Budowa ogólnokrajowej sieci bibliotecznej poprzez zintegrowany system zarządzania zasobami bibliotek.

Belka logotypowa. Logo Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Logotyp Biblioteki Narodowej.


Projekty dofinansowane ze środków MKDNiS zrealizowane w 2021 roku

Projekt Życie codzienne niecodzienne w biografii i literaturze faktu został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. W ramach projektu zorganizowane zostały debaty oraz zajęcia dla dzieci poświęcone literaturze biograficznej, przybliżającej uczestniczkom i uczestnikom nie tylko bohaterów i bohaterki już opublikowanych książek, ale przede wszystkim promującą poszukiwanie rzetelnej wiedzy oraz poszukiwanie informacji poprzez interesujące opowieści.

Logotyp Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.


Projekty dofinansowane ze środków Fundacji PZU zrealizowane w 2020 roku

Dzięki wsparciu Fundacji PZU zrealizowaliśmy projekt Polacy nie gęsi – swoją fantastykę mają, dzięki któremu zaprosiliśmy na Pasja Minicon - po raz pierwszy ze względów pandemicznych odbywający się on-line - wielu polskich autorów, autorki, rekonstruktorów, rekonstruktorki oraz artystów z Trójmiasta.

 


Projekty dofinansowane ze środków MKiDN zrealizowane w 2019 roku

  • Praktyka dla praktyka,
  • Biblioteka Inspiracji: Biblioteka Wiedzy  w ramach programu „Partnerstwo dla książki”
  • Przystań książki w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.

Projekty dofinansowane zostały ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.