O bibliotece Dyskusyjne Kluby Książki

Podziel się swoją miłością do literatury z innymi! Dołącz do Dyskusyjnego Klubu Książki!

 

Czym są DKK?
Dyskusyjne Kluby Książki zaczęły swoją działalność w ramach ogólnopolskiego, wieloletniego programu Instytutu Książki „Tu czytamy”, promującego czytelnictwo. W 2014 roku projekt został wpisany w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dyskusyjne Kluby Książki to grupy czytelnicze skupiające ludzi w różnym wieku, którzy lubią czytać i spotykają się, aby porozmawiać o książkach. W Wielkiej Brytanii Kluby Książki działają od 1926 roku, w Polsce pierwsze grupy zostały założone kilkanaście lat temu, dzięki współpracy Instytutu Książki i British Council.

Spotkania klubów nie mają ściśle określonej formy, są otwarte dla wszystkich i każdy jest tu mile widziany. Mogą być prowadzone przez moderatora lub klubowicza. Moderator nie musi znać się na literaturze, a klubowicze nie muszą prowadzić poważnych dyskusji. Mogą się świetnie bawić, bo spotkania mają być okazją do zabawy i poznania nowych ludzi, sposobem spędzania czasu wolnego, a także poznania nowych autorów i książek. Kluby DKK to także okazja do rozmowy z ulubionym pisarzem podczas spotkań autorskich. W ramach projektu organizowane są także wykłady oraz warsztaty.

 

Dyskusyjne Kluby Książki w Bibliotece Gdynia

W filiach Biblioteki Gdynia działa obecnie siedem formalnych, zarejestrowanych przez Instytut Książki Dyskusyjnych Klubów Książki, w tym sześć dla dorosłych i jeden dla dzieci. Dodatkowo istnieje również jeden nieformalny, wewnętrzny klub książki.

 

Lista DKK w Bibliotece Gdynia

Kluby DKK dla dorosłych:
Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33
Biblioteka Chylonia Centrum, ul. Kartuska 20B
Biblioteka Pogórze, ul. Porębskiego 21
Biblioteka Śródmieście, ul. Władysława IV 7-15
Biblioteka Wzgórze, ul. Biskupa Dominika 3
Biblioteka z Pasją (DKK dla młodych dorosłych), al. Zwycięstwa 96/98

Kluby DKK dla dzieci:
Zakon Rycerzy Zaginionego Woluminu, Biblioteka Wzgórze, ul. Biskupa Dominika 3

Nieformalne Kluby Książki:
Biblioteka Pustki Cisowskie, ul. Chabrowa 43

Wykaz wszystkich 104 klubów działających na Pomorzu, zarejestrowanych przez Instytut Książki i DKK Pomorskie znajdziecie Państwo TUTAJ.