Aktualności Europejskość na skalę lokalną: Montpellier
Wrzesień w Bibliotece Gdynia to nie tylko powolne żegnanie się z latem i witanie z jesienią, sweterkami, ciepłą herbatką i kolejnymi miłymi lekturami, ale również rozpoczęcie realizacji projektu Europejskość na skalę lokalną. Biblioteka jako miejsce edukacji i spotkań realizowanego dzięki dofinansowaniu przez Unię Europejską.
W jego ramach nasze bibliotekarki i bibliotekarze odwiedzą sześć krajów Wspólnoty Europejskiej – Irlandię, Francję, Włochy, Maltę, Czechy, Słowenię – oraz Macedonię Północną. Na wyjazdach będą uczyć się języków obcych, a także poznawać europejskie miasta oraz ich kultury, a także poznawać, jak działają europejskie biblioteki w zakresie tworzenia oferty edukacji dla osób dorosłych. Wszystko po to, aby uczynić Bibliotekę Gdynia nowoczesnym i dostępnym centrum kultury na miarę XXI wieku. Dlatego wciąż się kształcimy i poszukujemy inspiracji w innych bibliotekach, wymieniamy się doświadczeniami z innymi bibliotekarkami i bibliotekarzami. Międzynarodowa wymiana pomoże nam poznać inne kraje wspólnoty europejskiej, ich mieszkańców oraz bogactwo kulturowe – a co za tym idzie lepiej przygotowywać skierowaną do naszych użytkowników i użytkowniczek ofertę tak zajęciową, jak również książkową.
Projekt rozpoczynamy wyjazdem na kurs języka francuskiego do Montpellier w regionie Oksytanii, którego historia zaczyna się jeszcze przed pierwszym tysiącleciem ery nowożytnej. To tutaj skończył uniwersytet Nostradamus oraz pisarz i humanista François Rabelais (Gargantua i Pantagruel, 1532).
Sama szkoła językowa mieści się w uroczym budynku o pięknej architekturze, od razu właściwie kojarzące się nam z miastami południowej Francji. Sama szkoła przygotowała dla uczniów stanowisko komputerowe do wykorzystania po lekcjach, prasę, by poczytać i poćwiczyć język, a w swojej ofercie posiada również zajęcia pozalekcyjne nastawione na zapoznanie się z miejscowymi zabytkami oraz kulturą.
A ponieważ mówimy o wyjeździe bibliotekarek za granicę, wypatrzenie i zwiedzenie biblioteki w Montpellier po prostu musiało się wydarzyć. Nasza dzielnie ucząca się bibliotekarka odwiedziła tamtejszą mediatekę, Médiathèque Federico Garcia Lorca.
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.