
O bibliotece 90-lecie Biblioteki Gdynia

ŚLEDZIMY książki już 90 lat!
Uwierzysz w to? Biblioteka Gdynia obchodzi w tym roku swoje 90. urodziny. Od 1935 roku pomagamy w łowach na ciekawe lektury, pracujemy nad tym, byście zawsze mogli zanurzyć się w naszych bibliotekach i spędzić z nami przyjemnie wolny czas.
Może i nasza Biblioteka to już szanowana dama, ale wciąż dokazuje niby młoda śledzica w kulturalnym morzu. Dlatego na falach książkowych trendów startujemy ze spotkaniami autorskimi pod hasłem Czytanie w śmietanie. W naszych bibliotekach zacumują, m.in. Jakub Żulczyk, Szczepan Twardoch, Elżbieta Cherezińska, Wojciech Chmielarz, Magdalena Grzebałkowska i Katarzyna Miszczuk. A to nie wszyscy!
Oprócz tego w urodzinowym menu znajdą się także wydarzenia tematyczne, konkursy, wystawy, wspomnienia i wiele innych.
Dziękujemy, że możemy wam towarzyszyć od pokoleń i zapraszamy na nasze wspólne święto, bo przecież Biblioteka to ludzie – bez was bylibyśmy tylko smutnymi murami.
Razem ŚLEDŹmy książki jeszcze długo!
#CzytanieWŚmietanie
Na przestrzeni dziewięćdziesięciu lat swojej niesamowitej historii Biblioteka Gdynia przeszła ewolucję, stając się nie tylko domem dla tysięcy książek, ale też miejscem spotkań, przestrzenią do spędzania wolnego czasu i jedną z najważniejszych kulturalnych arterii miasta. Nie możemy jednak ukrywać, że naszą najważniejszą misją jest krzewienie miłości do literatury wśród mieszkańców Gdyni. Nasz księgozbiór stale się rozrasta i dzisiaj możemy w nim znaleźć aż setki tysięcy pozycji. Na bieżąco ŚLEDZIMY literackie trendy, by dostarczać Wam to, co najlepsze oraz to, co najpopularniejsze w kraju i na świecie.
W naszej bibliotecznej filozofii wychodzimy z założenia, że kontakt z książką nie powinien ograniczać się jedynie do czytania wypożyczanych u nas woluminów. Podążając w duchu hasła Biblioteka to ludzie, uważamy, że równie istotna jest możliwość poznania perspektywy autora na jego dzieło, wgryzienie się w pozycję, która nas zainteresowała jeszcze bardziej niż zwykle oraz skonfrontowanie poglądów i wymiana spostrzeżeń na tematy poruszone w książce. Najlepszą możliwą drogą do uzyskania tego, są niewątpliwie spotkania autorskie.
W ramach działań pod hasłem #CzytanieWŚmietanie Biblioteka Gdynia przygotowała dla Was wiele wyjątkowych, urodzinowych spotkań z iście gwiazdorską obsadą. W 2025 roku w filiach Biblioteki Gdynia będziecie mogli spotkać m.in.: Jakuba Żulczyka, Szczepana Twardocha, Elżbietę Cherezińską, Wojciecha Chmielarza, Magdalenę Grzebałkowską, Piotra Jaconia, Katarzynę Miszczuk, Joannę Jax, Żanetę Zgliczyńską i Mateusza Glena.
Szczegółowe informacje dotyczące #CzytanieWŚmietanie znajdziecie TUTAJ.
#NaFali
Książki to nasza pasja, ale codzienne życie Biblioteki Gdynia to o wiele szersze spektrum działalności niż mogłoby się wam wydawać. Stale zmieniamy się dla was, co i rusz wpływając na nieznane wody. Robimy wszystko, by wysokie fale waszych oczekiwań nie zmiotły nas wprost w morską otchłań, ale byśmy mogli z gracją na nich surfować.
Jedną z imponujących fal stanowić będą tematyczne wydarzenia, które będą odbywały się zarówno w naszych bibliotekach, jak i w przestrzeni miejskiej. Przygotujcie się m.in. na niesamowitą, biblioteczną grę miejską czy spacery śladami dawnych bibliotek.
Oprócz tego niczym czujne drapieżniki będziecie mogli śledzić nasze ruchy, obserwując nas na terenie całego akwenu miasta. Nasze przeurocze biblio-śledziki będą spoglądać na was w autobusach, na przystankach, a nawet na waszych osiedlach. Rok 1984 miał swojego Wielkiego Brata, rok 2025 będzie mógł pochwalić się Wielkim Śledziem.
Morskie fale przyniosą wam również możliwości zgarnięcia prawdziwych skarbów, bowiem będziecie mogli wziąć udział w intrygujących (ale i wymagających) konkursach. Chcemy przekonać się, kto jest najbardziej zaczytanym Gdynianinem! Podejmiecie wyzwanie?
W ramach #NaFali powraca również nasz biblioteczny Śledźcast Morskie opowieści. Rozmowy o Gdyni! Zaczynam z przytupem, gdyż pierwszą gościnią, którą usłyszycie będzie Natalia Gromow, dyrektorka Biblioteki Gdynia, z którą porozmawiamy o historii, o teraźniejszości i o przyszłości naszej instytucji. To jednak niejedyna ekscytująca rozmowa, jaką otrzymacie. Lista gości jest długa, a każdy z nich ma naprawdę wiele do powiedzenia. Nasza działalność podcastowa, z okazji 90. urodzin Biblioteki, rozrośnie się. Już teraz możemy wam zdradzić, że wkrótce do Morskich opowieści dołączy również podcast literacki RóżnOŚCI tworzony przez nasze bibliotekarki i naszych bibliotekarzy, w którym znajdzie się coś dobrego dla wielbicieli każdego z literackich gatunków.
Szczegółowe informacje dotyczące #NaFali znajdziecie TUTAJ.
#ZPrądemDziejów
Wiemy, z której stronę wieje wiatr bibliotecznych zmian i z radością podążamy z prądem ku nowym wyzwaniom. Nie zapominamy jednak o tym, by z dumą patrzeć przy tym w przeszłość. Ta zawiera setki tajemnic oraz pięknych wspomnień, którymi chcemy się z wami podzielić.
Już wkrótce w przestrzeni miejskiej znajdziecie jedyną w swoim rodzaju wystawę fotograficzną, w której zestawimy historię biblioteki i jej teraźniejszość. Mamy zamiar zachwycić was niezwykłą magią kontrastów i pokazać wam, jak Biblioteka Gdynia zmieniała się na przestrzeni dziewięćdziesięciu lat swojego istnienia. Przekonacie się, jak nasza działalność wyglądała przed laty oraz jak duży progres udało nam się zrobić. Wystawa będzie połączeniem nostalgicznej podróży z jednoczesnym ukazaniem dzisiejszej instytucji kultury, jako miejsca przyjaznego i otwartego na różnorodne potrzeby mieszkańców.
Dzielenie się wspomnieniami będzie miało miejsce również w sieci (internetowej, nie rybackiej). W naszych mediach społecznościowych regularnie będą ukazywać się fotografie i wpisy zaczerpnięte z naszych bogatych, bibliotecznych kronik oraz archiwów, a także materiały prasowe poświęcone Bibliotece Gdynia pochodzące ze starych czasopism. Pojawią się również materiały filmowe, w których bibliotekarze odsłaniać będą kulisy swojej pracy w Bibliotece Gdynia.
Nie zapominajmy również o naszych planach wydawniczych! W styczniu premierę miała nasza książka Raporty sytuacyjne Komisarza Rządu w Gdyni, autorstwa dr. Krzysztofa Chalimoniuka i dr. Jarosława Drozda. Na tym jednak nasze ambicje się nie kończą. Jeszcze w tym roku pojawi się więcej pozycji wydanych przez Bibliotekę Gdynia, które będą poświęcone historii naszego miasta.
Szczegółowe informacje dotyczące #ZPrądemDziejów znajdziecie TUTAJ.
