O bibliotece Dostępność

Witamy w Bibliotece Gdynia. 

Nagraliśmy poniższy film, żeby przedstawić ci kilka najważniejszych informacji o korzystaniu z biblioteki. Znajdziesz nas w dwudziestu punktach miasta, a lista filii dostępna jest na www.bibliotekagdynia.pl.  

W naszych filiach czeka na Was bisko sto profesjonalnych bibliotekarek i bibliotekarzy. 

Co nas wyróżnia? 
Jesteśmy biblioteką położoną u wybrzeża Morza Bałtyckiego. W 20 rozmieszczonych w całym mieście filii czeka na was blisko 100 profesjonalnych bibliotekarek i bibliotekarzy. 

W Bibliotece Gdynia znaleźć można inspirujące propozycje dla każdej grupy wiekowej i każdego czytelniczego gustu. Na najmłodszych, oprócz książek (w wersji papierowej i audiobooków), czekają także specjalnie zaaranżowane przestrzenie, pozwalające na aktywne i bezpieczne spędzanie czasu. W naszych zbiorach znajdują się m.in. czasopisma, komiksy, mangi i gry planszowe. Dbamy o to, żeby nowe tytuły szybko trafiały do czytelników – zwykle można je znaleźć na półkach Biblioteki Gdynia już 2 tygodnie po premierze. 

Udostępniamy także literaturę obcojęzyczną i organizujemy kursy językowe. 

Niezależnie od sytuacji pandemicznej na świecie, staramy się oferować czytelnikom dostęp do kultury różnorodnej i na wysokim poziomie: organizujemy spotkania autorskie, przedstawienia teatralne i warsztaty dla różnych grup wiekowych – stacjonarnie lub on-line.  

Jesteśmy także, wraz z Urzędem Miasta Gdyni współorganizatorem jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Polsce, Nagrody Literackiej Gdynia. 

Jak zapisać się do biblioteki? 
Zanim wypożyczysz książki, musisz zapisać się do biblioteki. Można to zrobić tylko osobiście – w dowolnej filii. Należy wziąć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem i numerem PESEL. Na miejscu wypełnisz kartę zapisu, potwierdzającą zapoznanie się z regulaminem, który dostępny jest zarówno w filii, jak i na stronie internetowej.  

Otrzymasz także Metropolitalną Kartę do Kultury, której możesz używać we wszystkich bibliotekach Trójmiasta, a także u jej partnerów, otrzymując zniżki (m.in. na bilety lub kawę). Opłata za Kartę do Kultury wynosi złotówkę. Kartą biblioteczną może być także Karta Mieszkańca Gdyni. 
Jeśli nie masz jeszcze 18 lat, zapisując się do biblioteki przyjdź z rodzicem lub opiekunem prawnym. 

Jak wypożyczać książki? 

Żeby wypożyczyć książki, wybierz się do dowolnej filii Biblioteki Gdynia. Możesz wybrać maksymalnie 6 książek w jednej filii i 12 we wszystkich. Masz 30 dni na przeczytanie, a okres ten możesz prolongować na 5 dni przed terminem oddania książki, jeśli tylko nie jest ona zarezerwowana. Prolongować książkę można e-mailem, korzystając z adresu filii, w której została wypożyczona lub przez konto czytelnika w katalogu.   

Jak wypożyczyć książkę w czasie pandemii? 

W czasie pandemii po wejściu do biblioteki należy przestrzegać obostrzeń sanitarnych: odkażenia rąk, zasłonięcia nosa i ust.  

Książki możesz zamówić przez katalog na stronie Biblioteki Gdynia. Odbierzesz je w bibliotece następnego dnia roboczego.  

Jak zalogować się do katalogu on-line? 

Katalog z kontem czytelnika znajduje się pod ikoną “katalog on-line” lub “zaloguj” na stronie Biblioteki Gdynia.  O hasło i login do pierwszego logowania zapytaj bibliotekarza podczas wizyty w filii.  

Co, jeśli książka się zgubi lub zniszczy? 

Zadzwoń lub idź do filii, w której wypożyczyłeś książkę. Bibliotekarz poprosi o odkupienie tytułu.  
 
LEGIMI 

Na początku każdego miesiąca udostępniamy czytelnikom bezpłatne kody do Legimi (platformy z tysiącami e-booków). Kod można odebrać osobiście w filii. Uwaga: twoje konto biblioteczne musi być aktywne i bez zadłużeń. Pamiętaj, że kody szybko się rozchodzą – ich liczba jest ograniczona. 

W czasie pandemii część kodów wydajemy on-line. Aby otrzymać kod, pierwszego roboczego dnia miesiąca wyślij e-maila na adres: legimi@bibliotekagdynia.pl. Bierzemy pod uwagę e-maile wysłane od godziny 9.00. W treści podaj imię i nazwisko oraz numer karty bibliotecznej.  

Jeśli nie odpowiedzieliśmy na nurtujące Cię pytania i nie znalazłeś odpowiedzi na stronie internetowej, daj nam znać e-mailowo na: promocja@bibliotekagdynia.pl.  
 
Do zobaczenia w Bibliotece Gdynia! 
 
 


Dostępność architektoniczna filii Biblioteki Gdynia:

Informacje o dostępności architektonicznej - PDF


Korzystanie z biblioteki – tekst łatwy do czytania:

Tekst łatwy do czytania - ETR - PDF


Jeżeli masz uwagi lub propozycje dotyczące dostępności naszej instytucji i jej kanałów informacyjnych, skontaktuj się z naszą koordynatorką ds. dostępności:

Bogusława Jasek: dostepnosc@bibliotekagdynia.pl