Otwarte książki imitujące choinki.

Aktualności Grudzień w Bibliotece Gdynia

W ostatni miesiąc w roku wchodzimy z mocnym uderzeniem. Otwieramy nową Bibliotekę Mały Kack, planujemy kilka arcyciekawych spotkań autorskich oraz całą masę okołoświątecznych warsztatów. Zapraszamy na krótki przewodnik po grudniowych wydarzeniach w Bibliotece Gdynia.

 

Zaczynamy oczywiście od wielkiego otwarcia Biblioteki w Małym Kacku. Uroczyście zainaugurujemy działalność nowej biblioteki 6 grudnia o godz. 12:00 wraz z Prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem, Dyrektorką Biblioteki Gdynia Natalią Gromow, a także przedstawicielami Rady Dzielnicy i Przyjaciółmi Biblioteki Gdynia. Potem przewidujemy całą masę atrakcji dla dzieci! Będą pamiątkowe zdjęcia, zwiedzanie filii ze Świętym Mikołajem, warsztaty dla opiekunów z dziećmi Leśne Sztu(cz)ki i mrożącego krew w żyłach eksperymenty z suchym lodem i ciekłym azotem! To nie wszystko 8 grudnia w tejże bibliotece możecie zobaczyć spektakl Świąteczny początek w wykonaniu Teatru Magicznych Baniek. 10 grudnia z kolei młodzież będzie mogła wziąć udział w warsztatach tworzenia filmów na TikToka, a 13 grudnia osoby dorosłe mogą wpaść na dyskusję z udziałem dwóch znanych autorek pt. Życie codzienne w PRL-u. Szczegółowy plan szalonego tygodnia z Biblioteką Mały Kack znajdziecie: TUTAJ.

Co jeszcze fajnego można zrobić w Mikołajki? Można na przykład odwiedzić Bibliotekę Chylonia, która organizuje specjalne mikołajkowe spotkaniez głośnym czytaniem świątecznych bajek, dekorowaniem pierników i ubieraniem choinki. W Bibliotece Chylonia Centrum możecie za to stworzyć własne dekoracje gwiazdkowe i kolędować do upadłego. Mało? Biblioteka Śródmieście organizuje wyjątkowy, mikołajkowy koncert Duetu Deepsea, Biblioteka Oksywie szykuje dla Was piernikowy wieczór, Biblioteka Pustki Cisowskie organizuje świąteczną wymianę zabawek, a Biblioteki Wzgórze oraz Grabówekbędą tego dnia rozdawać czytelnikom książki w prezencie.

Świąteczno-mikołajkowe klimaty będą u nas obecne nie tylko 6 grudnia! Biblioteka Obłuże organizuje cykl świątecznych warsztatów plastycznych dla dzieci, które potrwają aż do 20 grudnia! Biblioteka Cisowa będzie kolejną filią, która zaprosi miłośników korzennych smaków przy okazji warsztatów Świąteczne pierniki, w Bibliotekach Oksywie i Pustki Cisowskie możemy zrobić swoje własne kartki świąteczne, a w Bibliotece Mały Kack — świąteczne wieńce. Ciekawe zajęcia dla dzieci organizuje również Biblioteka Wiedzy, gdzie dzieci spotkają się z wolontariuszami z zagranicy, którzy opowiedzą, jak święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok obchodzi się w Ukrainie, na Białorusi i w Gruzji.

Nie samymi świętami człowiek żyje! Szykujemy genialne spotkania autorskie! Już 5 grudnia w Bibliotece Wiedzy spotykamy się z Piotrem Małeckim— popularnym YouTuberem, twórcą kanału "Powojnie" oraz autorem książki Powojnie. Jak Stalin oszukał Zachód. Oprócz tego Bibliotekę z Pasją odwiedzi Michał Cholewa, doktor nauk technicznych, pracownik Polskiej Akademii Nauk oraz autora cyklu militarnej fantastyki naukowej: „Algorytmy wojny”. W Bibliotece Śródmieście z kolei będzie coś dla miłośników muzyki oraz field recordingu — Marcin Dymiter, nominowany do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia, twórca książki "Notatki z terenu" zawita do filii przy ul. Władysława IV 7-15 już 8 grudnia!

Spotkania autorskie to jednak niejedyne wydarzenia kierowane do osób dorosłych. Znów możecie wziąć udział w Waszych ulubionych eko-warsztatach! Już 8 grudnia w Bibliotece Wiedzy odbędą się warsztaty tworzenia naturalnych świec sojowych, z kolei 12 grudnia w Bibliotece Śródmieście możecie zrobić swoje własne dekoracje i opakowania prezentów świątecznych zero waste. 13 grudnia wszyscy kibice piłkarscy na fali mundialowych emocji mogą wziąć udział w kolejnym spotkaniu z cyklu Historie Futbolowe, gdzie tym razem podyskutujemy o jakże aktualnym temacie – historii występów reprezentacji Polski na mistrzostwach świata. Po świętach w Bibliotece z Pasją doczekamy się kolejnej edycji wymiany ubrań – to doskonała okazja na poświąteczne przewietrzenie szafy!

Najmłodsi jak co miesiąc będą mogli przebierać w bogatej ofercie spektakli teatralnych. Wśród nich: Lodowa Kraina w Bibliotece Pogórze, Królowa Śniegu w Bibliotece Obłuże, Prawdziwy Skarb Pirata Groszka w Bibliotece Chylonia, Jak Mikołaj przed świętami zastrajkował w Bibliotece Wzgórze, Początek – spektakl Teatru Magicznych Baniek w Bibliotece Oksywie i Królowa Śniegu 2.0 w Bibliotece Chylonia.

Mamy też sporo ciekawych propozycji dla osób, które chcą szlifować swój język angielski. Biblioteka Chylonia zaprasza na spotkania z cyklu Angielski S.O.S., Biblioteka Wzgórze na Small Talk, Biblioteka Chylonia Centrum na Let’s Talk, a Biblioteka Wiedzy na Pogawędki po angielsku. Zajęcia prowadzą zagraniczni wolontariusze z Europejskiego Korpusu Solidarności.

Dużo? A mamy tego znacznie więcej! W grudniu czekają na Was jeszcze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, zajęcia z robotyki, wymiana puzzle, rytmika dla dzieci, rozgrywki gier planszowych, projekcje bajek z diaskopu i wiele, wiele innych!

Do zobaczenia w Bibliotece!