Jak Stalin oszukał Zachód? Piotr Małecki, YouTuber, o historii i swojej książce

Biblioteka Wiedzy

Biblioteka Wiedzy zaprasza na spotkanie z YouTuberem, twórcą kanału Powojnie, Piotrem Małeckim. Rozmowę o kulisach powstawania jego pierwszej książki oraz prowadzeniu kanału śledzonego przez 170 tys. subskrybentów poprowadzi Karol Żachowski.

Książka Powojnie. Jak Stalin oszukał Zachód, wydana w listopadzie 2022 roku, stanowi wstęp do zrozumienia tego, co działo się na świecie po 1945 roku. Zawiera wcześniej nieznane w Polsce opisy bezpośrednich rozmów pomiędzy politykami, których decyzje doprowadziły do zgniłego kompromisu po zakończeniu II wojny światowej.

W książce znajdziecie niemal reporterską relację ze spotkania w Jałcie i Poczdamie. Odwiedzicie gabinety największych polityków świata w 1945 roku. Zobaczycie upadający Berlin i poznacie kulisy powstania ONZ. Dowiecie się, jakie były losy krajów, które wpadły w ręce Związku Radzieckiego, w tym i Polski.

Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną zdjęcia, które zilustrują poruszane na spotkaniu wątki historyczne. Autor zdradzi także, w jaki sposób gromadzie materiały graficzne do swoich publikacji.

Piotr Małecki

W 2009 roku został magistrem historii, pracę napisał o propagandzie w Polsce w okresie stalinowskim. Przez kilka lat pracował jako dziennikarz radiowy i telewizyjny. Nie zapomniał jednak o swojej prawdziwej pasji – historii.

W marcu 2020 roku pandemia Covid-19 rozszalała się w Polsce na dobre. Ludzie zostali zamknięci w czterech ścianach. Piotr Małecki postanowił wtedy nagrać kilka filmów na temat tego, co interesuje go najbardziej, czyli historii świata po 1945 roku. Obecnie jego kanał na YouTubie Powojnie ma ponad 170 tysięcy subskrybentów.

Karol Żachowski

Absolwent filozofii na UG, bibliotekarz zainteresowany sztuką, literaturą popularnonaukową i problematyką współczesnego świata pracujący w Bibliotece Wiedzy.

Historie gdynian z fotografiami w tle

09 / 05 / 2024

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy