Czarny napis na drewnianej ściance "Wypożyczalnia. Czytelnia. Piętro 1"

Aktualności Tydzień z Biblioteką Mały Kack

Doczekaliśmy się! Nowa Biblioteka Mały Kack przy ul. Łowickiej 51 zostanie oficjalnie otwarta 6 grudnia! Celebracja związana z otwarciem będzie nie tylko huczna i z mikołajkowym (jak na tę datę przystało) akcentem, ale i znacznie dłuższa niż się Wam wydaje. Świętować będziemy nie jeden dzień, lecz... przez cały tydzień!

Zabawę rozpoczynamy w Mikołajki o godz. 12:00. Wspólnie z Prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem, przedstawicielami Rady Dzielnicy Mały Kack, a także Przyjaciółmi Biblioteki Gdynia przetniemy wstęgę i oficjalnie rozpoczniemy działalność Biblioteki. Następnie na dzieci czekać będzie wiele niespodzianek. Otrzymają drobny upominek, wykonają pamiątkowe zdjęcie i będą miały okazje wspólnie zwiedzić bibliotekę ze świętym Mikołajem, który wcieli się w rolę przewodnika po nowej filii.
O godz. 13:00 zorganizowane zostaną warsztaty Kultura w alfabecie, które poprowadzi nasza wolontariuszka Veranika Maskaliova. Będą to zajęcia dla grupy zamkniętej, złożonej z dzieci z okolicznych szkół podstawowych, organizowane we wsparciu UNICEF.
O godz. 15:00 odbędą się warsztaty dla opiekunów z dziećmi do lat 10 Leśne Sztu(cz)ki, które przygotuje dla Was gdyńskie stowarzyszenie Halo Kultura. To kreatywne zajęcia, podczas których uczestnicy zaprojektują małe dzieła sztuki z wykorzystaniem naturalnych, leśnych elementów, takich jak patyczki czy liście. Jeśli chcecie wziąć udział w warsztatach, musicie się zapisać, wysyłając maila na adres promocja@bibliotekagdynia.pl.
O godz. 17:30 przyjdzie pora na gwóźdź programu. Centrum Edukacji SmartLab zaprezentuje dzieciom serię mrożących krew w żyłach eksperymentów z wykorzystaniem ciekłego azotu i suchego lodu. Przygotujcie się na buchającą parę, unoszący się dym i reakcje chemiczne, które bardziej niż naukowe doświadczenia przypominać będą... magię! Wstęp na to wydarzenie jest wolny, nie obowiązują żadne zapisy.
Po szalonych, pełnych wrażeń i emocji Mikołajkach spotykamy się ponownie w czwartek, 8 grudnia, gdzie o godz. 17:30 obejrzymy spektakularny spektakl teatralny Świąteczny początek w wykonaniu Teatru Magicznych Baniek. Spotkanie z Teatrem Baniek to gwarancja familijnej zabawy! W świątecznym wydaniu aktor Kamil Leński przenosi widzów w oniryczny świat teatru i magii. Kosmos bańkowy, w którym grawitacja nie istnieje, a ulotne struktury naprzemiennie pękając, to przenikając się ze sobą, tworzą sekwencję niezapomnianych wrażeń… działań, z których każde mogłoby pretendować do osobnego talent show! Zapraszamy do świata żywiołów, magicznych sztuczek i scenicznej zabawy w atmosferze pełnej bożonarodzeniowego nastroju. Spektakl nie ma ograniczeń wiekowych. Świetnie bawić się na nim będą zarówno dzieci, jak i dorośli. Tutaj również wstęp jest wolny.
Po dzieciach przychodzi czas na młodzież. Dla nich też mamy coś wyjątkowego! W sobotę 10 grudnia od godz. 10:00 zapraszamy osoby powyżej 13 roku życia na intensywne, 4-godzinne warsztaty tworzenia filmów na TIKTOKA! To świetna okazja, by nie tylko nauczyć się jak skutecznie kręcić video na najpopularniejszą wśród młodego pokolenia platformę społecznościową na świecie, ale i poznać tajniki sztuki filmowej. Warsztaty poprowadzi Borys ,,Boria Nadaje” BadtkeYouTuber, filmowiec oraz rysownik. Borys nie tylko tworzy filmy, ale też analizuje i wykłada o filmach i popkulturze od lat. Brał udział w profesjonalnych planach filmowych, reklamach, etiudach oraz współtworzy amatorską grupę filmową. Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem promocja@bibliotekagdynia.pl.
W poniedziałek 12 grudnia o godz. 17:00 w powietrzu uniesie się świąteczna atmosfera i korzenno-cynamonowy zapach. Pani Mikołajowa zaprasza dzieci w wieku od 4 do 10 lat do swojej kuchni na wspólne ozdabianie smakowitych, świątecznych pierniczków! Obowiązują zapisy: filianr11@bibliotekagdynia.pl.
Świętowanie wielkiego otwarcia kończymy we wtorek 13 grudnia. Tym razem mamy coś dla osób dorosłych! O godz. 17:30 zapraszamy na dyskusję Życie codzienne w PRL-u, w której udział wezmą: Aleksandra Boćkowska, dziennikarka i autorka popularnych reportaży, m.in. Księżyc z peweksu, Można wybierać. 4 czerwca 1989 i To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL oraz Małgorzata Sokołowska — dokumentalistka i autorka książek o historii Gdyni (Dni bezciastkowe, 10 lutego — ulica symboliczna). Spotkanie poprowadzi Natalia Gromow, dyrektorka Biblioteki Gdynia oraz historyczka. Wstęp wolny.
Przedstawione wydarzenia na pewno uprzyjemnią Wam czas i zachęcą do częstszego odwiedzania biblioteki, natomiast atrakcją samą w sobie jest przede wszystkim to, co będziecie mogli znaleźć w Bibliotece Mały Kack na co dzień. W filii czekać na Was będzie 15 tysięcy książek i audiobooków, ogromna ilość gier planszowych, konsola PlayStation 5, jaskinia gamingowa, kuchnia sąsiedzka, scena, przestrzeń warsztatowa, kąciki do czytania i stanowiska do pracy i nauki z laptopami. Oprócz tego udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami i wrzutnia umożliwiająca zwrot książek przez całą dobę. No i oczywiście ta wspaniała, gigantyczna zjeżdżalnia, z której wielką radość będą miały nie tylko dzieci. ;)
Zapraszamy do Biblioteki Mały Kack! Nasz szalony tydzień rozpocznie się już 6 grudnia o godz. 12:00!

Fot. Kamil Złoch, gdynia.pl