Ilustracja cyklu "Biblioteka Wiedzy poleca", ciemnozielona, z mężczyzną o zdziwionym wyrazie twarzy, czytającym książkę.

Aktualności Tajemnice ciała

Lekarstwo z czaszki biskupa, depresja, wirusy, neurony i molekuły – oto co znajdziecie w kolejnej porcji książek, jakie wybrała dla was Biblioteka Wiedzy. Brzmi dość intrygująco? To zapraszamy do nas!


Jonathan J. Moore, Przerażające choroby i zabójcze terapie

Z Przerażających chorób i zabójczych terapii dowiecie się, jak dawniej leczono różnego typu choroby. Nie jest chyba nikomu obca informacja, że powszechnym sposobem na poprawę samopoczucia było upuszczanie krwi lub przykładanie pijawek. Ale czy wiecie, że za „lecznicze” uważano również picie wody z czaszki biskupa lub wdmuchiwanie sproszkowanych fekaliów do oczu? W tej książce znajdują się również rozdziały poświęcone historii epidemii, chirurgii czy też psychiatrii. Wszystkim chorobom towarzyszą obrazowe rysunki i fotografie dodane w celu dokładnego zobrazowania, jak na przykład pod naszą skórą rozwijają się larwy.

Aneta Pawłowska-Krać, Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce

Mówiąc o chorobach, nie należy zapominać o dziedzinie medycyny zajmującej się stanem psychicznym. Głośnik w głowie przybliża obraz stanu polskiej psychiatrii, a także stanu psychicznego Polaków i Polek. W tym reportażu pacjenci oraz ich rodziny opowiadają, jak według nich wygląda leczenie, czy jest ono skuteczne i czy w ogóle można je otrzymać, a także, w jakich warunkach przebiega zdrowienie. Warto sięgnąć po ten tytuł, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat organizacji lecznictwa psychiatrycznego w Polsce oraz jego mankamentach.

Nick Arnold, Tony De Saulles, Śmiertelne choroby

Seria książek Monstrrrualna erudycja przybliża młodym czytelnikom wiedzę z różnych dziedzin nauki – między innymi znajdziecie w niej Śmiertelne choroby. Można się z niego dowiedzieć, jak „działają” zarazki, jakie mają objawy poszczególne choroby i czy da się je wyleczyć. Wstawki komiksowe ułatwiają zrozumienie szybkości rozmnażania się bakterii i zapamiętanie, jakie objawy dają poszczególne choroby. W celu przetestowania swojej wiedzy można rozwiązać kilka testów i nauczyć się robić lekarstwo w postaci „pysznej” herbatki. Po lekturze lepiej uważajcie, co wasze dzieci podają wam do picia!

Matteo Farinella, Hana Roš, Neurokomiks

W Bibliotece Wiedzy informacje z różnych dziedzin znajdziecie również w formie komiksów. Polecam zapoznać się z Neurokomiksem, z którego w łatwy sposób dowiecie się, jak funkcjonuje wasz mózg. Poznacie również kilka najważniejszych nazwisk naukowców, którzy go badali i badają. Procesy zachodzące w mózgu są w komiksie obrazowo przedstawione, co znacznie ułatwia zrozumienie, jak działają neurony, dlaczego doświadczamy halucynacji czy też jak zapisujemy wspomnienia.

Masaharu Takemura, Sakura, The Manga Guide: Biologia molekularna

Manga również może mieć treść naukową! Tym razem seria The Manga Guideprzybliża nam temat biologii molekularnej – a w jej poznawaniu towarzyszyć nam będą dwie licealistki, które muszą nadrobić zaległości w nauce. Świat biologii molekularnej tłumaczy im profesor ze swoim asystentem. Towarzystwo licealistek wskazuje nam, że zakres wiedzy z tej książki jest przeznaczony dla młodzieży i dorosłych. Część komiksowa każdego rozdziału stanowi wprowadzenie do obszerniejszego wyjaśnienia każdego zagadnienia, jak na przykład budowy komórki, replikacji DNA, czy też tworzenia się białek.

 


Książki wybrała i opracowała dla was Marta Chudecka.

Po te i inne książki popularnonaukowe serdecznie zapraszamy do Biblioteki Wiedzy.


A dla tych, co szukają czytelniczych inspiracji, przygotowaliśmy również inne propozycje: Cyfrowe światy | Pozorne marginesy świata | Zaprojektować miasto | Praca, praca, praca | Medycyna i ratownictwo | Wojna i niepokój | Roślinne Biuro Śledcze | Przy muzyce o sztuce