Baner cyklu Biblioteka Wiedzy Poleca z trzymającym otwartą książkę mężczyzną.

Aktualności Przy muzyce o sztuce

Co łączy Banksy'ego, Picassa i jazz? Odpowiedź jest prosta: kolejna porcja polecanych książek od Biblioteki Wiedzy. 


Alessandra Mattanza, Street art: wielcy artyści i ich wizje 

Nie wypada malować po cudzych ścianach... no, chyba że jest się Banksym. 

Street art: wielcy artyści i ich wizje Alessandra Mattanza to książka, będąca jednocześnie albumem, poświęcona wybitnym artystom uprawiającym sztukę uliczną. Banksy, chyba najbardziej kontrowersyjny i wyróżniający się z tego zacnego grona, to artystyczny partyzant dbający, rzecz jasna, o swoją anonimowość.   

Jego twórczość w charakterystyczny i dosadny sposób łącząca czarny humor z komentarzem społecznym stawia nas przed ścianą (dosłownie:)) kluczowych pytań o nasze miejsce w świecie, naszą wolność i bezpieczeństwo.  

Akcje dywersyjne Banksy'ego i pozostałych twórców street artu często krytykują autorytet, konsumpcjonizm i normy społeczne, obnażają tabu i opresję aparatów kontroli. Ich dzieła przynajmniej symbolicznie starają się burzyć to, na czym zazwyczaj powstają – mury. 

 

Chris DeVito, Coltrane według Coltrane'a 

Publikacja wywiadów z rewolucyjnym saksofonistą i improwizatorem Johnem Coltranem, który wprowadził muzykę jazzową na zupełnie inny poziom, wymykał się schematom, stał się guru i inspiracją dla kolejnych pokoleń muzyków, nie tylko jazzowych.  

Coltrane to także muzyczny filozof i mistyk, co słychać zwłaszcza w jego ostatnim, najbardziej twórczym i nowatorskim okresie, gdzie improwizacja staje się bardziej wyrafinowana, utwory coraz dłuższe, a środki ekspresji bardziej niekonwencjonalne. 

Czytając książkę Chrisa DeVito, odnosimy wrażenie, że jest to w zasadzie nietypowo sporządzona biografia artysty. Chronologia i treść wywiadów w Coltrane według Coltrane’a pomaga nam ułożyć obraz życia i ewolucji twórczości, a także kontekst czasów II połowy XX w., w których eksplodowała awangarda nowej muzyki – free jazzu.  

Przeczytajmy, posłuchajmy... 

 

Huge Eakin, Wojna o Picassa. Jak sztuka nowoczesna trafiła do Ameryki  

Trudno sobie wyobrazić, że za prace takich artystów jak Picasso, Braque czy Matisse, warte dzisiaj miliony dolarów, na początku XX wieku, za oceanem, nikt nie zapłaciłby złamanego centa. Mało tego, zorganizowanie wystawy sztuki współczesnej artystów poszukujących, wywoływało w najlepszym wypadku szyderczy śmiech, ale niestety, zazwyczaj też oburzenie i ostry sprzeciw. Purytańska i konserwatywna Ameryka wyżej ceniła plagiaty dawnych mistrzów niż oryginalną nową sztukę. Huge Eakin w Wojnie o Picassa snuje intrygującą opowieść o ludziach sztuki, o trudnych początkach, o gustach, schematach i uprzedzeniach. O polityce, o tym, jak Niemcy i Rosjanie, najbardziej otwarci na to co nowe i eksperymentalne, po paru latach, pod wpływem totalitaryzmów, uznali to za zdegenerowane i bezwartościowe.  

Oczywiście nie jest to historia pozbawiona happy endu. Determinacja i zaangażowanie zazwyczaj przynosi efekty i, niestety, o „białym kwadracie” Malewicza za dolara możemy zapomnieć. 

 

Susie Hodge, Dlaczego pięciolatek nie mógł tego zrobić? Przewodnik po sztuce współczesnej 

Książka Susie Hodge jest przystępnym wprowadzeniem do sztuki współczesnej, które ma na celu demistyfikację często skomplikowanego i zróżnicowanego świata nowoczesnych sztuk wizualnych. Hodge stawia pytania dotyczące wartości i interpretacji sztuki, podważając stereotypy, które mogą zniechęcać ludzi do jej odbioru. 

W Dlaczego pięciolatek nie mógł tego zrobić? autorka omawia różne ruchy artystyczne, techniki oraz koncepcje, które kształtowały sztukę współczesną. Wprowadza czytelników w zagadnienia związane z różnorodnością form wyrazu, od malarstwa po instalacje i sztukę konceptualną. Podkreśla, że wiele dzieł sztuki może być łatwo zrozumianych i docenianych, jeśli tylko podejdzie się do nich z otwartym umysłem. 

Idealna lektura przed wizytą w galerii sztuki współczesnej. 

 

Piotr Jagielski, Święta tradycja, własny głos. Opowieści o amerykańskim jazzie 

Reportaż Piotra Jagielskiego Święta tradycja, własny głos to intrygująca pozycja, która eksploruje różnorodny świat jazzu amerykańskiego. Autor przybliża czytelnikom nie tylko historię jazzu, ale także jego ewolucję i wpływ na kulturę oraz społeczeństwo. 

Jagielski analizuje kluczowe postacie i wydarzenia, które ukształtowały ten gatunek muzyczny, a także przedstawia różnorodne style, takie jak ragtime, swing, bebop oraz nurty współczesne i awangardowe. Zwraca uwagę na to, jak jazz łączy tradycję z innowacją, podkreślając znaczenie improwizacji i indywidualnego wyrazu artystycznego.  

Ten reporterski przegląd to wspaniała pozycja dla wszystkich ciekawych jazzu, początkujących i zaawansowanych, a także dla tych, których ogólnie interesuje temat funkcjonowania sztuki XX w. w obrębie kultury amerykańskiej. 

 


Książki wybrał i opracował dla was Karol Żachowski.

Po te i inne książki popularnonaukowe serdecznie zapraszamy do Biblioteki Wiedzy.