Aktualności Miesiąc dziedzictwa Pacyfiku, część 4

W ostatniej części przeglądu bibliotecznych półek pod kątem powieści napisanych oryginalnie w języku angielskim przez osoby pochodzące z rejonów Pacyfiku przyjrzymy się powieściom młodzieżowym, tak zwanym young adult. Czyli takim, po jakie równie często sięgają młodsi, jak i starsi dorośli.

Malinda Lo, Ostatniej nocy w klubie Telegraph

Malinda Lo urodziła się w amerykańsko-chińskiej rodzinie w Chinach, do Stanów Zjednoczonych przeniosła się wraz z rodziną w wieku trzech lat. Jej babcia, Ruth Earnshaw Lo po studiach przeniosła się do Chin, gdzie wykładała literaturę angielską do 1978 roku. Malinda Lo ukończyła studia magisterskie w zakresie studiów nad regionem. Zadebiutowała w 2009 roku powieścią Ash, jaką zadedykowała babci – sama powieść znalazła się między innymi na liście nominowanych do nagrody Andrew Norton czy Williama C. Morrisa. Ostatniej nocy w klubie Telegraph jest jej siódmą książką, rozwijającą opowiadanie, które opublikowano w antologii All Out: The No-Longer-Secret Stories of Queer Teens Throught The Ages.

Historia Lily, amerykanki chińskiego pochodzenia, pragnącej zostać w przyszłości inżynierką, rozgrywa się w San Francisco w latach 50. poprzedniego wieku, czyli w czasie nasilonych działań w ramach tak zwanego makkartyzmu. Bohaterka, zafascynowana swoją białą koleżanką z klasy, powoli odkrywa prawdę o własnych uczuciach. Poszukując odpowiedzi na pytanie o własną psychoseksualna tożsamość, zaczyna chodzić do tytułowego klubu Telegraph, gdzie poznaje starsze od siebie lesbijki. To jednak niejedyne wyzwania, jakie stają na drodze dorastającej Lily – dziewczyna musi również zmierzyć się ze swoją tożsamością etniczną, byciem postrzeganą jako nie-Amerykanka (chociaż w Ameryce się urodziła). Całość, ubrana w spokojny, prawie czuły styl pisania Lo sprawia, że powieść właściwie czyta się sama.

Waszej uwadze polecaliśmy już inną powieść Malindy Lo, Rozproszone światło, również osadzoną w San Francisco, ale współczesnym.

Chloe Gong, These Violent Delights. Gwałtowne pasje

Urodzona w Szanghaju Chloe Gong przeniosła się z rodziną do Nowej Zelandii, gdy miała dwa latka. Rodzina na emigracji podtrzymywała rodzinne tradycje, między innymi rozmawiając w domu w dialekcie szanghajskim czy celebrując chińskie święta. Zresztą związki z rodzinnym miastem widać będzie również w całej twórczości autorki – jej debiutancka powieść, oparta o Romeo i Julię, These Violent Delights. Gwałtowne pasje rozgrywa się właśnie w Szanghaju lat 20. Najnowsza seria Gong, Nieśmiertelne pragnienia, z kolei łączy Antoniusza i Kleopatrę z rzeczywistością nieistniejącego już, zamkniętego i odizolowanego od reszty kraju hongkońskiego osiedla Kowloon.

Akcja Gwałtownych pasji rozgrywa się w 1926 roku w fikcyjnym Szanghaju, w którym działają dwa zwalczające się gangi. Jak w szekspirowskim pierwowzorze, Juliette i Roma są ich potomkami. Zamiast jednak tragicznej opowieści o miłości, Gong przedstawia czytelnikom opowieść o próbie poradzenia sobie z dziesiątkującą Szanghaj zarazą wywołaną jednak nie przez wirusy, a tajemniczego potwora. Gwałtowne pasje to powieść wciągająca, nieco awanturnicza, z ciekawie zarysowanymi bohaterami i bohaterkami. Starsze i starsi czytelnicy docenią książkowy Szanghaj – z jego mrocznymi zaułkami, grasującymi gangami, jak również dobrze poprowadzoną historią. Drugi, ostatni tom dylogii nosi tytuł Our Violent Ends. Burzliwe zakończenia.

Jenny Han, Do wszystkich chłopców, których kochałam

Jenny Han przyszła na świat w koreańsko-amerykańskiej rodzinie w Stanach Zjednoczonych, gdzie ukończyła studia magisterskie w zakresie kreatywnego pisania. Zadebiutowała w 2006 roku książką dla dzieci, Shug, późniejsza trylogia Tego lata stałam się piękna znalazła się na listach bestsellerów „New York Times”. W Polsce znana jest najlepiej dzięki filmowej adaptacji swojego trzeciego literackiego projektu, Do wszystkich chłopców, których kochałam z 2014 roku – na małych ekranach zawitał już cztery lata później. Aktualnie pracuje jak współscenarzystka nad serialem XO, Kitty.

Główna bohaterka Do wszystkich chłopców, których kochałam, Lara Jean po każdym zerwaniu z chłopakiem, w ramach swoistej terapii pisze do byłego już ukochanego list, w jakim podsumowuje wszystko, co ich dotychczas spotkało, ale go nie wysyła. Pewnego dnia pudło, w jakim trzyma te zapiski – znika, a same listy trafiają do właściwych adresatów. Chłopcy, z jakimi kiedyś chodziła Lara Jean, reagują zaskakująco dojrzale. Han nie ogranicza się wyłącznie do relacji romantycznych, równie dużo uwagi poświęca rodzinie swojej bohaterki – jej dwóm siostrom oraz kochającemu, ale zapracowanemu ojcu.

Stacey Lee, The Downstairs Girl. Bez gorsetu

Stacey Lee jest czwartym pokoleniem chińsko-amerykańskiej rodziny, której historia w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku (wówczas zostali wydaleni z kraju na mocy ustawy zakazującej migracji chińskim pracownikom). Ukończyła studia prawnicze, zdała wszystkie odpowiednie egzaminy i praktykowała jako prawniczka w Dolinie Krzemowej, zanim skupiła się na pisarstwie. Jest jedną z założycielek stowarzyszenia działającego na rzecz promowania książek pisanych przez oraz o osobach o różnej tożsamości etnicznej. Zadebiutowała w 2016 roku powieścią Under a Painted Sky, The Downstairs Girl. Bez gorsetu to jej czwarta powieść.

Początkowo Jo Kuan pracowała na przełomie XIX i XX wieku jako kapeluszniczka, gdy jednak traci posadę, zatrudnia się jako służąca córki w jednej z najbogatszych rodzin w Atlancie. Jak to zwykle bywa – jej nowa pani niekoniecznie należy do najbardziej serdecznych na świecie. Pewnego dnia Jo podejmuje pracę jako anonimowa felietonistka w pewnej towarzyskiej rubryce niekoniecznie dobrze radzącego sobie czasopisma. Dziewczyna włada piórem na tyle dobrze, że powoli zyskuje coraz większą sławę, a dzięki niej jej zaskakująco wówczas feministyczne poglądy. Tylko – jak długo będzie ukrywać się pod pseudonimem? I co stanie się, gdy okaże się, że niezwykle wpływowa komentatorka jest Chinką?

 


Wcześniejszy artykuł w ramach amerykańskich obchodów Miesiąca Dziedzictwa Amerykanów pochodzenia azjatyckiego, rdzennych mieszkańców Hawajów i wysp Pacyfiku (Asian American, Native Hawaiian and Pacific Islander Heritage Month) poświęciliśmy powieściom, książkom nonfiction oraz fantastyce.