Aktualności Miesiąc dziedzictwa Pacyfiku, część 2

W ramach przeglądu bibliotecznych zbiorów napisanych w języku angielskim przez osoby pochodzące z rejonów Pacyfiku dziś przyjrzymy się trzem wydanym w Polsce książkom tychże autorów w kategorii literatury faktu: dwóm autobiografiom oraz książce popularnonaukowej.

 

Chanel Miller, Nazywam się. Moja historia

Chanel Miller urodziła się w kalifornijskim Palo Alto w rodzinie chińskich emigrantów, ukończyła studia z dyplomem w dziedzinie literatury na wydziale studiów kreatywnych Uniwersytetu Kalifornijskiego. Nazywam się. Moja historia (Know My Name. A memoir) jest jej debiutem oraz zapisem traumatycznej napaści na tle seksualnej, którą to sprawę – a dokładniej proces – relacjonowały również polskie media. W ramach terapii Miller uczęszczała na zajęcia z rysunku, a zdobyte tam umiejętności wykorzystała w kolejnej swojej publikacji, kierowanym do dzieci komiksie Magnolia Wy Unfolds It All.

Nazywam się. Moja historia to, wbrew pozorom, nie pamiętnik, a raczej – nie tylko on. Autorka w swojej książce opisuje to, co ją spotkało, jakie emocje wywołało w niej samo zdarzenia oraz wszystko to, co wydarzyło się potem. To później trwało trzy lata i również zostało przez Miller opisane w książce: śledztwo, proces sądowy, komentarze zamieszczane w mediach tradycyjnych oraz społecznościowych. Pozwalają nam spojrzeć szerzej na amerykański system sprawiedliwości: nie ten uwieczniany w atrakcyjnych dla odbiorcy serialach, ale nierzadko długi, powolny i wcale nie taki wspaniały, jak mogłoby się wydawać. 

Siddhartha Mukherjee, Gen. Ukryta historia

Siddhartha Mukherjee urodził się w Nowym Delhi w bengalskiej rodzinie, na studiach przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie już pozostał. Aktualnie pracuje jako wykładowca w instytucie Hematologii i Onkologii Uniwersytetu Kolumbia w Nowym Jorku. To przede wszystkim lekarze ze specjalizacją onkologiczną i hematologiczną, a później również pisarz – jego debiutancka książka popularnonaukowa Cesarz wszech chorób. Biografia raka została nagrodzona Pulitzerem w kategorii literatury faktu.

W swojej drugiej książce, Gen. Ukryta historia, Mukhrjee w przystępny sposób zarysowuje narodziny jednej z ważniejszej współcześnie gałęzi wiedzy: genetyki. Autor prowadzi nas w niej od Darwina i Mendla, przez kolejne odkrywanie DNA, budowy tych łańcuchów oraz ich istotności w procesie dziedziczenia konkretnych cech, aż docieramy do największych, najbardziej przełomowych odkryć w poznawaniu świata. A wszystko to, łącznie z zawiłościami biologicznymi, podaje jak najbardziej fascynującą opowieść.

Michelle Zauner, Płacząc w H Mart 

Michelle Zauner jest członkinią zespołu indie, Japanese Breakfast, gdzie tworzy muzykę oraz pisze teksty, najbardziej znana jest jednak ze swojej debiutanckiej książki, autobiografii Płacząc w H Mart. Urodziła się w Seulu, jej matka jest Koreanką, a ojciec amerykańskim Żydem. Zanim skończyła roczek, rodzina przeprowadziła się do Oregonu, gdzie Zauner właściwie się wychowywała. Ukończyła kierunek związany z kreatywną produkcją, związała się jednak przede wszystkim z przemysłem muzycznym.

Punktem wyjścia dla wspomnień i refleksji zawartych w Płacząc w H Mart jest, w istocie, jedzenie – głównie to, które łączyło Zauner z jej Koreańską matką. To samo, dzięki któremu obie kobiety po latach trudnych, napiętych relacji, nawiązały dużo silniejszą, opartą na wzajemnym zrozumieniu więź, nawet jeśli wzmocniła się ona w sytuacji kryzysowej. Opisy kolejnych potraw przeplatają się tu ze wspomnieniami związanymi z chorobą i śmiercią matki autorki, jak również kwestią dorastania w Stanach Zjednoczonych ze świadomością niebycia osobą białą i w jaki sposób wpłynęło to na kształtowanie się tożsamości Zauner.


Wcześniejszy artykuł w ramach amerykańskich obchodów Miesiąca Dziedzictwa Amerykanów pochodzenia azjatyckiego, rdzennych mieszkańców Hawajów i wysp Pacyfiku (Asian American, Native Hawaiian and Pacific Islander Heritage Month) poświęciliśmy powieściom.