Aktualności 19. Nagroda Literacka Gdynia: nominacje w kategorii proza
Przyjrzeliśmy się już bliżej nominowanym do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej oraz poezja książkom, przyszedł czas na prozę.
Kogo Kapituła zdecyduje się nagrodzić zwycięskimi kostkami, dowiemy się na uroczystej gali organizowanej w trakcie festiwalu Miasto Słowa w ostatnim tygodniu sierpnia. Wtedy też będzie można spotkać się z nominowanymi autorkami i autorami, posłuchać, jak opowiadają o swojej twórczości oraz zadać im nurtujące nas pytania. Nie możemy się doczekać!
Grzegorz Bogdał, Idzie tu wielki chłopak, Wydawnictwo Czarne
Powieść Grzegorza Bogdała, a właściwie przemyślany i dokładnie zaplanowany zbiór opowiadań Idzie tu wielki chłopak Kapituła doceniła przede wszystkim „za olśniewająco nienarcystyczną kontemplację nad męskością w różnych fazach życia bohaterów w książce”. Przede wszystkim jednak to postmodernistyczny, literacki eksperyment, który jednych zachwyci, a innych zupełnie odrzuci. To na nas, czytelnikach, spoczywa obowiązek połączenia opowiadań w całość, wyśledzenia punktów stycznych, odszyfrowania przemyconych w tekście wskazówek.
Grzegorz Bogdał pisze opowiadania. Swoje teksty publikował między innymi w „Dwutygodniku”, „Piśmie” czy „Tygodniu powszechnym”. Jego debiutancki zbiór opowiadań, Floryda, został nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia w 2017 roku.
Mateusz Górniak, Dwie powieści ruchu, Wydawnictwo Filtry
Najnowsza powieść Mateusza Górniaka, Dwie powieści ruchu, zwróciły uwagę Kapituły głównie przez „rozpędzone językowo, awangardowe mikrohistorie o dynamice życia”. Zbudowana z dwóch, wydawałoby się, rozdzielnych mniejszych opowieści książka opowiada o tych, którzy nie wpisują się w społeczne oczekiwania. Życie na marginesie przesiąkniętego kapitalizmem wydaje się zresztą autora interesować już od pewnego czasu.
Mateusz Górniak jest dramatopisarzem, redaktorem, pisarzem. Redaguje „Stonera Polskiego”, a swoje teksty wystawiał między innymi w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie i Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Jego poprzednia książka, Trash Story, była również nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia w 2023 roku.
Katarzyna Groniec, Kundle, Wydawnictwo Nisza
Kapituła Nagrody Literackiej Gdynia doceniła debiutancką powieść Katarzyny Groniec, Kundle „za misterne splecenie ze sobą wielu opowieści, które łączy małe miasteczko na Górnym Śląsku”. Autorka osadza swoją powieść w Toszku, niewielkim miasteczku między Zabrzem a Rybnikiem, będącego również niemieckim Tost. Znajdziemy w jej historii przedstawicieli różnych narodowości i wyznań, mieszkających razem w skomplikowanym układzie międzykulturowych zależności.
Katarzyna Groniec znana jest przede wszystkim jako piosenkarka i aktorka teatralna. Nagrała dziewięć albumów studyjnych, zdobywała nagrody na przeglądach piosenki aktorskiej. Najczęściej współpracuje z Teatrem Buffo w Warszawie, można ją jednak było również oglądać oraz słuchać między innymi w Teatrze Muzycznym Roma czy Teatrze Ateneum.
Inga Iwasiów, Późne życie, Wydawnictwo Drzazgi
Późne życie Ingi Iwasiów, kolejną książkę pisarki Kapituła doceniła przede wszystkim „za wnikliwą opowieść o życiu po”. W tej zbudowane z wielu, równoległych historii książce obserwujemy bohaterów zamkniętych w niewielkiej właściwie przestrzeni pewnego nadmorskiego hotelu, którego nie mogą na razie opuścić. Każdy z nich ma inne życiowe doświadczenia, ich życiowe sytuacje i problemy również się od siebie różnią, a teraz przyszło im wszystko zawiesić, być w zamkniętym tu i teraz.
Inga Iwasiów jest literaturoznawczynią, krytyczką literacką oraz pisarką, mającą w swoim dorobku siedem powieści, dwa zbiory opowiadań, dwa tomy poezji, eseje oraz liczne publikacje naukowe. To druga nominacja dla powieści Ingi Iwasiów w ramach Nagrody Literackiej Gdynia, w 2009 roku uwagę Kapituły zwróciło jej Bambino.
Maciej Sieńczyk, Spotkanie po latach, Wydawnictwo Literackie
Wśród nadesłanych pozycji uwagę Kapituły Spotkanie po latach Macieja Sieńczyka zwróciło przede wszystkim przez „nową opowieść w obrazkach pełną najdziwniejszych zdarzeń”. Ten pełen ironii i absurdu komiks wychodzi od prostego, codziennego zdarzenia, jakim są spotkania znajomych, nawet te po latach, jednak na zwykłym, obyczajowym opowiadaniu się nie kończy. Sieńczyk zabiera swoich czytelników w zadziwiającą podróż wykraczającą, wydawałoby się, poza granice wszelkich praw: tak społecznych, jak również logicznych i fizycznych.
Maciej Sieńczyk jest ilustratorem, jego prace znajdziemy między innymi w książkach Doroty Masłowskiej czy Michała Witkowskiego, jak również w czasopismach: „Przekroju”, „Newsweeku” oraz „Polityce”. Przed Spotkaniem po latach opublikował także inne komiksy – Hydriolę, Wrzątkuna i Przygody na bezludnej wyspie, a także powieść Wśród przyjaciół. Był nominowany do nagrody Nike, a w tym roku po raz pierwszy również do Nagrody Literackiej Gdynia.
Pełna lista nominowanych do 19. Nagrody Literackiej Gdynia za 2023 rok. Omówienie innych kategorii znajdziecie tu: eseje, poezja, proza oraz przekład.