Aktualności 19. Nagroda Literacka Gdynia: nominacje w kategorii poezja

Przyjrzeliśmy się już bliżej nominowanym do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej, tym razem zwrócimy waszą uwagę ku poezji.

 

Emilia Konwerska, Ostatni i pierwszy kajman, wydawnictwo j

Poetycki tom Emilii Konwerskiej, Ostatni i pierwszy kajman, Kapituła doceniła „za pomysłową, pełną gier i zabaw książkę, w której każdy wiersz jest osobnym konceptem”. Jednocześnie jest to tom, w którym tytułowy kajman nie pojawia się w ogóle, wprawiając w konsternację, ale i namysł. W zamian Konwerska kluczy i poszukuje w istniejących, poetyckich ramach czegoś nowego – czegoś, co ciągle wolno wypowiedzieć, odmalować albo stworzyć na kanwie języka, skojarzeń czy odniesień.

Emilia Konwerska jest poetką, literaturoznawczynią, publicystką oraz kuratorką. Jej teksty publicystyczne można było czytać między innymi w „Gazecie Wyborczej” oraz „Vogue”. To jej druga nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia – wcześniejsza, z 2021 roku, dotyczyła debiutanckiego tomu 112.

Wojciech Kopeć, jest taki konik, wydawnictwo papierwdole

jest taki konik Wojciecha Kopcia to według Kapituły „niepozbawiony humoru i migocący znaczeniami poemat”. Rzeczywiście autor w swoim zbiorze sięga po bizzarność, kamp, niesamowitość oraz odwrócenia – ani przez moment nie mamy złudzeń, że oto pędzimy na tytułowym koniku, a może jako tenże właśnie konik, przez zaskakujące, nieco surrealistyczne wizje odmalowywane w każdym zawartym w tomie utworze.

Wojciech Kopeć poza pisaniem poezji zajmuje się również redagowaniem magazynu „Kontent”, bywa, że uprawia również krytykę literacką. Jego teksty można było czytać między innymi w „Czasie Kultury”. Zadebiutował w 2021 roku tomem przyjmę/oddam/wymienię.

Joanna Łępicka, Zeszyt ćwiczeń, Biuro Literackie  

Zeszyt ćwiczeń Joanny Łępickiej znalazł się wśród piątki tomów poetyckich nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia za „poetyckie żonglowanie dykcjami i formami wypowiedzi”. Łępicka poszukuje siebie – próbuje różnych form, fraz, opowiada o sobie oraz innych, wplatając w swoje utwory historie własne i innych, lokalne i światowe, ale również codzienne, przyziemne. Pozostaje przy tym poetką stojącą raczej na uboczu niż w centrum poetyckiego świata, wybierając zrozumiałość oraz użyteczność, bunt ponad wpisanie się w główny nurt.

Joanna Łępicka związana jest z Krakowską Szkołą Poezji im. Aleksandra Fredry, jak podaje w swoim biogramie „chce zabić poezję”, tymczasem jej debiutancki Zeszyt ćwiczeń znalazł się w nominacjach do Nagrody Literackiej Gdynia właśnie w kategorii poezja.

Julia Tkacz, Algorytmy nastawione na lokalne wypadki, Wydawnictwo Ostatnia Sobota Lata

Algorytmy nastawione na lokalne wypadki Julii Tkacz Kapituła nagrody wyróżniła nominacją „za niezwykłość, zaskoczenie i poczucie humoru”. Zamknięta w tym dość niepozornym tomie poezja porywa, jak melodia, zabierając w niespodziewane literackie podróże. Tkacz doskonale panuje nad słowami, splatając je w zdania, frazy czasem karkołomnie, czasem ryzykownie, a jednak – wciąż trafnie.

Julia Tkacz jest poetką, tłumaczką, raperką oraz dj-ką, członkinią zespołu PRAWDA. W Radiu Kapitał stworzyła audycję The Joy Room, współtworzy również literacko-muzyczne wydawnictwo TEGES SZMEGES. Ukończyła kierunek intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Algorytmy nastawione na lokalne wypadki to jej literacki debiut.

Mateusz Żaboklicki, Letnisko, Fundacja KONTENT

Letnisko Mateusz Żaboklicki nie tyle napisał znajdujące się wewnątrz dwadzieścia osiem wierszy, ile dokładnie je zaplanował – wszystkie, konsekwentnie mają cztery wersy i napisane są trzynastozgłoskowcem. Między innymi dlatego Kapituła wyróżniła jego tom poetycki „za wyjątkowe połączenie dyscypliny i lekkości oraz wyrafinowane nawiązania do tradycji”. Żaboklicki sam nałożył na siebie ograniczenia związane z przyjętą formą, poszukując w ich ramach twórczego potencjału – a dzięki odwołaniom i nawiązaniom do klasycznej literatury stworzył coś naprawdę się wyróżniającego.

Mateusz Żaboklicki jest poetą, fotografem, tłumaczem z języków klasycznych i pisarzem. Debiutował tomem Nucić w 2021 roku. Na co dzień pracuje jako fotograf na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a w 2024 roku w teleturnieju Milionerzy wygrał główną nagrodę.


Pełna lista nominowanych do 19. Nagrody Literackiej Gdynia za 2023 rok. Omówienie innych kategorii znajdziecie tu: eseje, poezja, proza oraz przekład.