Aktualności W styczniu spędź czas z maluchem w Bibliotece

Nowy rok, nowi my, milion postanowień, a wśród nich na pewno znalazły się deklaracje częstszego wychodzenia z domu, więcej czytania, oglądania czy grania, a także – wspólnego, aktywnego spędzania czasu. I wiecie co? Mamy dla was wydarzenia, które pomogą w realizacji tych celów. Nie ma za co!

Może wspólne granie?

W każdą styczniową sobotę Biblioteka Obłuże zaprasza wszystkich z osobna i całymi rodzinami od godziny 10:00 do zamknięcia na dobrą zabawę przy grach na PlayStation 4 oraz przy planszówkach. Nie pasuje wam ten termin? Wszystkie weekendy już macie zaplanowane? Nic nie szkodzi, to nie jedyne spotkanie z grami, na jakie można wybrać się w styczniu do Biblioteki! W każdy wtorek aż do końca marca Biblioteka Chylonia Centrum zaprasza od godziny 16:00 na planszogranie – można przyjść ze swoją grupą albo poszukać kogoś do wspólnego spędzenia czasu na miejscu.

Za to w poniedziałki od 17 do 31 stycznia od godziny 17:00 z kolei wspólnie pograć można w Bibliotece Śródmieście – i to nieco inaczej, ponieważ rozgrywki będziemy prowadzić po angielsku i rosyjsku! Więc przy okazji można również poćwiczyć znajomość języka obcego, więc to już naprawdę będzie prawie, jakbyśmy się uczyli! Szach mat postanowienia!

A może bardziej odpowiadać wam będzie piątek, 14 stycznia od 16:30? W takim czasie do siebie zaprasza Bibliotece Wzgórze – grać będzie można już po zamknięciu Biblioteki dla Czytelników, więc spokojnie można wyciągnąć ze stosu dostępnych planszówek jakąś bardziej ambitną rozgrywkę. A jeśli wasz maluch wcale nie jest już taki mały albo musicie gdzieś porzucić starsze rodzeństwo (sami też możecie tutaj uciec), to może skusi was oferta Biblioteki z Pasją, w której wspólnie można pograć w czwartek, 27 stycznia od godziny 17:00 – a jeśli nic się wam nie podoba, nie szkodzi, możecie przynieść też własne gry! Generałem tych rozgrywek będzie Mateusz „Kasza” Karsznicki.

A może czytanie?

Najmłodszych czytelników i czytelniczek w wieku 3–6 lat zapraszamy do Biblioteki Wzgórze na kolejną odsłonę Czytania na dywanie – już 13 stycznia (czwartek) o 17:00 Pan Sowa zabierze wszystkich do pełnych magicznych stworzeń i przygód krain. A już 18 stycznia zapraszamy również do Biblioteki Wzgórze na Bajki z metra, krótkie spotkanie trwające od 18:00 do 18:30, w czasie którego na ścianie biblioteki ożywimy stare, diaskopowe bajki. A jeśli macie ochotę na coś ciut chłodniejszego, to o godzinie 10:00 w Biblioteki Chylonia Centrum odbędzie się spotkanie dotyczące zimy! Poza czytaniem o tej porze roku będzie również można dowiedzieć się wiele o śniegu, skąd się bierze, na co trzeba uważać, gdy zaczyna szczypać w nos, a także wykonać własne, zimowe rysunki.

27 stycznia (czwartek) o 17:00 Biblioteka Śródmieście zaprasza dzieci między 5 a 8 rokiem życia na Czytanie z bazą!, zajęcia plastyczno-literackie! To doskonała okazja, aby zapoznać się z pysznymi, książkowymi nowościami w zbiorach Biblioteki, zagłębić się w nieczytane dotychczas przez inne dzieci przygody oraz tajemnice. A później? A później maluchy będą miały okazję wykazać się artystycznym zapałem i spędzić wspólnie czas z innymi dziećmi pod bacznym okiem rodziców i bibliotekarzy.

W styczniu obchodzimy również Dzień Kubusia Puchatka – tego lubiącego nieco za bardzo miodek misia z bajki A. A. Milne’a. 18 stycznia (wtorek) o 17:00 w Bibliotece Chylonia maluchy będą czytać z bibliotekarkami fragmenty tej historii, śpiewać Kubusiowe piosenki, a także sami, własnymi rączkami zrobią sobie Kubusia z papieru. Z kolei 20 stycznia (czwartek) o godzinie 16:00 na puchatkowanie zaprasza Bibliotece Chylonia Centrum! W czasie spotkania dzieci będą mogły wziąć udział w tematycznych grach i zabawach i dowiedzieć się, co tam nowego u przyjaciół ze Stumilowego Lasu. Zapowiada się naprawdę miodnie.

27 stycznia (czwartek) Biblioteka Chylonia Centrum zaprasza o godzinie 16:30 na spotkanie z pierwszym tomem Opowieści z Narni C. S. Lewisa. Przy wspólnym rozmawianiu o książce uczestniczki i uczestnicy wykonają razem z bibliotekarzami… szafę. Tak, dokładnie tak, ten niepozorny mebel w końcu przenosi głównych bohaterów do magicznej krainy, więc nam również się przyda do gier i zabaw! Nie wierzycie? To wpadnijcie na zajęcia i sami się przekonajcie.

A jeśli maluchy mają jakieś swoje własne ulubione książki, o których ciągle chcą rozmawiać, a wy macie dosyć, albo właśnie zupełnie nie rozmawiają, a wyraźnie by chciały – to Biblioteka Wzgórze ma dla takich entuzjastek i entuzjastów wspaniałą wiadomość! 19 stycznia o 17:00 zaprasza na pierwsze w 2022 roku spotkanie Rycerzy Zakonu Zaginionego Woluminu, dyskusyjnego klubu książki dla dzieci między 8 a 12 rokiem życia.

Teatrzyk? Albo warsztaty?

17 stycznia (poniedziałek) o 17:00 w Bibliotece Grabówek maluchy będą mogły obejrzeć Lodową krainę, teatrzyk w wykonaniu trupy Krak-Art., którego bohaterki siostra Elza i Anna, mieszkające w pewnym śnieżnym królestwie na pewno przypadną najmłodszym do gustu, jeśli znają tylko pewną słynną animację. Gdyż, jak wiadomo, niektórych bajek nigdy za wiele. W żadnej formie. A 19 stycznia (środa) o godzinie 17:00 w Bibliotece Pogórze będzie można obejrzeć inne przedstawienie tej samej trupy - Zimową opowieść o pewnym kochającym płatać figle elfie Chichotku.

Ale jeśli jednak macie ochotę na coś bardziej artystycznego i kreatywnego, to Biblioteka Obłuże zaprasza dzieci od 5 roku życia 25 stycznia (wtorek) o 17:00 na warsztaty tworzenia… lampionów! Brzmi intrygująco? Mamy nadzieję – serdecznie zapraszamy.

Dzień Babci i Dzień Dziadka

W styczniu obchodzimy tradycyjnie Dzień Babci i Dzień Dziadka, co oznacza jedno: pilną potrzebę na laurki! Tutaj z pomocą przychodzą nasze bibliotekarki i bibliotekarze, pod których okiem maluch będą mogły stworzyć najpiękniejsze, gdyż zrobione własnoręcznie laurki, kartki albo małe upominki! Zapraszamy wszystkich na warsztaty 18 stycznia (wtorek) o godzinie 17:00 do Biblioteki Obłuże i 20 stycznia (czwartek) również o 17:00 do Biblioteki Chylonia, gdzie spotkanie poprowadzi instruktorka rękodzieła Magdalena Studzińska.

Wymiana? Wymiana!

Ponieważ Biblioteka aktywnie stara się świadomie włączać w zrównoważone wykorzystywanie zasobów oraz dbanie o środowisko tak w codziennej pracy, jak również pod kątem oferty wydarzeń kulturalnych i artystycznych, mamy dla was kolejną ciekawą propozycję! Obok organizowanej przez Bibliotekę z Pasją wymianę ubrań, Biblioteka Śródmieście zaprasza na zabawkowy Let’s Swap 20 stycznia o 17:00 (czwartek) – w jego trakcie możecie wymienić się już nieużywanymi przez pociechy zabawkami, a one same być może odnajdą swoje nowe, najwspanialsze pluszowe bądź inne miłości, z którymi nie będą się chcieli rozstać już nigdy przenigdy (czyli kolejne kilka tygodni).

 

Przede wszystkim zapraszamy jednak wszystkich – i małych, i dużych, i małych i dużych – do naszych Bibliotek, do buszowania w księgozbiorach, odnajdywania tych historii, które porwą, oczarują i wzruszą. Mamy wiele książek czekających na kolejnego kochającego je człowieka.


Wszystkie wydarzenia odbywają się z zachowaniem reżimu sanitarnego w zgodzie z obowiązującym w czasie pandemii regulaminem Biblioteki.