Aktualności Bądź eko z Biblioteką

Od pewnego czasu w Bibliotece Gdynia realizujemy szereg warsztatów i spotkań w duchu zero oraz less waste, prowadzonych między innymi dzięki Państwa wyborom w Budżecie Obywatelskim, ale również dzięki wsparciu Rad Dzielnic Gdyni.

W Bibliotece Śródmieście pojawiło się specjalne, przypominające rower urządzenie, dzięki któremu można załadować telefon siłą własnych mięśni, zamiast pobierać prąd z sieci, zmniejszając tym samym, chociaż minimalnie ślad węglowy. A także – nie ukrywajmy, to również ważna cecha tego urządzenia – możemy trochę poćwiczyć, nawet jeśli na zewnątrz jest szaro, buro, pada czy spadł śnieg, to w nowoczesnych wnętrzach Biblioteki Śródmieście zawsze będzie ciepło i sucho.

Na tym nie kończymy naszych starań – w głosowaniu w ramach Budżety Obywatelskiego 2021 wygrał projekt o tematyce zero waste, który będzie realizowany właśnie w Bibliotece Śródmieście w przyszłym roku. W trakcie planowanych w jego ramach spotkań mieszkanki i mieszkańcy dzielnicy będą poznawać idee ekologicznego stylu życia oraz rozwiązań zero waste, jakie można zastosować w codziennym życiu.

W Bibliotece z Pasją w tym roku ruszył pierwszy, szeroko zakrojony projekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego, koncentrujący się na dawaniu drugiego życia posiadanym już przez nas ubraniom. Dlatego właśnie to w tej Bibliotece odbywają się cykliczne warsztaty Szycie od zera dla osób, które maszynę do szycia wcześniej oglądały na zdjęciach, ale bardzo pragną same i sami nauczyć się tworzyć własne ubrania bądź je przerabiać. Dla tych bardziej zaawansowanych również organizowane są warsztaty, Ubrania od nowa, na których można nauczyć się, jak podreperować ukochane stroje czy je zmienić, jeśli coś nam w nich nie pasuje. Na tej samej zasadzie w Bibliotece z Pasją można nauczyć się, jak naprawiać uszkodzoną biżuterię bądź zrobić z niej coś nowego.

Regularnie w Bibliotece z Pasją w ostatni czwartek miesiąca można również wymienić się ubraniami w ramach akcji Ciuch Swap. W Bibliotece Pogórze, z kolei, co pewien czas pojawiają się sadzonki kwiatów do adopcji przez chętne czytelniczki i czytelników.

Ale to nie wszystko – w pozostałych filiach również organizowane są warsztaty w tym duchu. W Bibliotece Obłuże można się więc nauczyć, jak samej i samemu zrobić biżuterię. W listopadzie dzieci będą mogły poznać tajniki majsterkowania, kreatywnego recyklingu czy tworzenia biżuterii. Ponadto na Obłużu właśnie można uczestniczyć w spotkaniach ze zwierzętami gospodarskimi i poznać tajniki wyrobu wełny czy masła. Całkiem niedawno również, w duchu dbania i szanowania zwierząt, Biblioteka Wzgórze zorganizowała spotkanie i wystawę o rezerwacie przyrody BEKA wraz z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, a dokładniej z ich Pomorskim Biurem w Rumi.

Wspólnymi siłami zmieniamy nie tylko naszą codzienność, dbając o środowisko, rozważnie korzystając z już istniejących zasobów, ale również wprowadzamy nowe rozwiązania oraz ofertę spotkań i warsztatów do Biblioteki.