Aktualności Sierpień w Bibliotece Gdynia

Jesteśmy na półmetku wakacji. Czasu do rozpoczęcia roku szkolnego jest jeszcze sporo i można go ciekawie zagospodarować. Biblioteka Gdynia może Wam w tym pomóc! W sierpniu będziemy nie tylko kontynuować większość lipcowych zajęć i warsztatów, ale też zaoferujemy Państwu kilka ciekawych, nowych wydarzeń.

 

Wśród wspomnianych kontynuacji musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na warsztaty z plastyki i rękodzieła. Będą to: warsztaty kreatywne prowadzone w językach polskim i ukraińskim w Bibliotece Wzgórze, Mango-gryzmołki dla młodzieży w Bibliotece z Pasją, Rysunkowe piątki w Bibliotece Oksywie, a także seria pięciu spotkań w ramach cyklu Wakacyjne warsztaty plastyczne w Bibliotece Obłuże oraz czterech z cyklu Wakacyjny warsztat w Bibliotece Pogórze. Do wspomnianych zajęć w sierpniu dołączą też warsztaty malowania naturą na Pogórzu.

Swój dalszy ciąg będą miały również m.in. zajęcia komputerowe dla seniorów na Obłużu, 5-minutowe pokazy bajek ze starych klisz na Wzgórzu czy rozgrywki RPG w Bibliotece z Pasją.

Oprócz kontynuacji mamy także jeden wielki powrót. Chodzi o niezwykle popularny Escape Room z Alicją w Krainie Czarów w Bibliotece Śródmieście! Jeśli nie mieli Państwo okazji wziąć udziału w zabawie w czerwcu, to gorąco zachęcamy do spróbowania swoich sił! A może ktoś już próbował i chciałby pobić swój osobisty rekord? Co istotne, tym razem udział wziąć mogą również osoby rosyjsko i ukraińskojęzyczne, gdyż gra będzie dostępna, także w tych wersjach językowych.

Z nowości możemy Państwu polecić Letnią strefę zabaw i relaksu na tarasie Biblioteki Cisowa, która podobnie jak Espace Room, odbywa się w ramach projektu Biblioteka dla wszystkich. Różni, równi, ważni. Będą to zajęcia dla dzieci w wieku 5-10 lat, które odbywać się będą na świeżym powietrzu. Wśród nich m.in. głośne czytanie, malowanie, kodowanie czy majsterkowanie. I co najważniejsze — wygodne leżaki i chwila wytchnienia dla rodziców!

Z uroków lata na otwartej przestrzeni będą mogli skorzystać również czytelnicy Biblioteki Śródmieście, ponieważ przez cały sierpień czynna będzie letnia kawiarnia "Cafe Biblioteka". To fantastyczna okazja, by się zrelaksować i wypić kawę w niskiej cenie! Kawa w bibliotecznej kawiarence kosztuje 3,50 zł, a dla nowych czytelników oraz osób powyżej 60 roku życia jest bezpłatna. To też wspaniała okazja dla naszych nowych ukraińskich czytelników do konwersacji w języku polskim!

Popijając ulubiony napój w Bibliotece Śródmieście, możecie Państwo również wziąć udział w bardzo ciekawym spotkaniu autorskim z Arturem Pomiernym i Danielem Rosołkiem. 19 sierpnia o godz. 17:30 pisarze opowiedzą o przypisywaniu przez księgarnie i wydawnictwa powieści do określonych gatunków i o tym, czy ich zdaniem taka praktyka jest słuszna.

Będziemy mieli też kolejne biblioteczne Swap Party, czyli wymianę dla czytelników. Tym razem przedmiotem akcji będą ubranka dziecięce! Spotkanie organizuje Biblioteka Obłuże (22 sierpnia, 17:00). Jeśli Twoje dziecko wyrosło z ubrań albo ich nie nosi, a Ty potrzebujesz nowych, to będzie to idealne (i ekologiczne!) rozwiązanie dla Ciebie. To jednak niejedyna wymiana! 25 sierpnia w Bibliotece Cisowa zapraszamy na Puzzlowy Switch, gdzie możecie wymienić się puzzlami.

Wracając do wydarzeń dla najmłodszych, 31 sierpnia w Bibliotece Wzgórze odbędą się zajęcia Sensoplastyka® dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Sensoplastyka®, czyli plastyka sensoryczna, wprowadza w świat zapachów, faktur i kolorów. Zabawy sensoryczne dostarczają różnorodnych bodźców do rozwoju zmysłów dziecka i poszerzają świat jego doznań. Dzięki kolorowej stymulacji wspomagamy budowanie u dziecka świadomości ciała i przestrzeni, wspieramy rozwój zmysłów, motoryki małej i dużej, a także rozwój mowy. Będzie wesoło i kolorowo. Zabierzcie ubrania na zmianę!

Co jeszcze dla dzieci? Spotkania z głośnym czytaniem: Czytanie na dywanie (Biblioteka Wzgórze) i Zapraszamy na czytanie (Biblioteka Obłuże), Teatr Magicznych Baniek (Biblioteka Cisowa, Biblioteka Obłuże) oraz spektakl O rycerzu co księżniczkę ratował w wykonaniu Teatru Duet (Biblioteka Chylonia). Poza tym trzy razy w tygodniu wakacyjne rozgrywki gier planszowych w Bibliotece Chylonia, Rusz głową nad grą planszową i rozgrywki bowlingowe na Oksywiu czy planszówkogranie w języku polskim, angielskim i rosyjskim w Bibliotece Śródmieście i wiele innych.

 

Do zobaczenia w Bibliotece!