Aktualności Lipiec w Bibliotece Gdynia

"Dzieci wesoło wybiegły ze szkoły, zapaliły...", no, nieważne co tam zapaliły, ale tak właśnie śpiewał Kuba Sienkiewicz w piosence zespołu Elektryczne Gitary. ;) Tak samo było też gdy wybił ostatni dzwonek w tym roku szkolnym i rozpoczęły się wakacje. Biblioteka Gdynia zadbała o to, by nie były one nudne, zarówno dla Was, jak i dla Waszych dzieci. Zobaczcie, co przygotowaliśmy na najbliższy miesiąc.

 

Z pomocą na wakacyjny brak pomysłów dla odpoczywających uczniów przychodzi niezawodna Biblioteka Obłuże, która już od 1 lipca zaprasza na Wakacje z Magiczną Ścianą, planszówkami i Play Station 4. Rozrywki te będą dostępne przez całe dnie, w godzinach otwarcia filii. Co ważne, filia na Obłużu posiada naprawdę imponujący zbiór gier. Na półkach znajdziecie ok. 300 różnych planszówek i puzzli! Są tam pozycje zarówno dla maluszków, jak i starszych dzieci oraz młodzieży, ale i gry tylko dla dorosłych. Odnajdziecie tam też spory wybór tytułów konsolowych, w które można pograć na miejscu. Wśród nich m.in. ostatnia odsłona gry FIFA, Need For Speed: Heat czy Minecraft. Prawdziwym hitem jest jednak Magiczna Ściana, za pomocą której najmłodsi mogą połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli grać i ruszać się jednocześnie. To idealna rozrywka dla rodziców z dziećmi — rodzic zaliczy trening cardio, a dziecko zmęczy się i pójdzie wcześniej spać. Podwójne zwycięstwo!

To jednak nie wszystko, co oferuje Biblioteka Obłuże. Drugim cyklem, który rozpoczynamy już 4 lipca, będą Wakacyjne warsztaty plastyczne dla dzieci. Będą tam zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat, 7-10 lat oraz 8-14 lat, a wśród zajęć m.in. tworzenie własnych biedronek, lodów z papieru czy malowanie na kamieniu.

Niezwykle ciekawe zajęcia plastyczne przygotowała również Biblioteka Chylonia. W ramach cyklu Wakacyjna plastyka zapraszamy dzieci w każdy poniedziałek, wtorek i czwartek (począwszy od 4 lipca). Spotkania rozpoczynać będziemy od głośnego czytania, a następnie uczestnicy będą wykonywali prace związane z wysłuchaną opowieścią.

Dzieci od 7 roku życia będą mogły również rozwijać swoje kreatywne zdolności w Bibliotece Wzgórze. Warsztaty kreatywne / Творчийгурток skierowane będą zarówno dla uczniów z Polski, jak i z Ukrainy, gdyż prowadzone będą w dwóch językach. Zajęcia będą odbywały się w każdy wtorek, od 5 lipca do 23 sierpnia o godz. 11:00.

W swoim artystycznym pakiecie Biblioteka nie zapomina również o młodzieży i dorosłych, którzy mają okazję wyzwolić swoje kreatywne zwierzę i malować, rysować oraz szkicować w każdy wtorek do końca wakacji w Bibliotece z Pasją. Jedyne czego potrzebujesz, by wziąć udział w Mango-gryzmołki. Zmaluj coś z pasją to odrobina zapału. My zapewniamy resztę!

Lato to wyjątkowy czas dla każdego z nas. Możemy zachwycać się każdym promieniem słońca, który poczujemy na swojej skórze, jak i nienawistnie narzekać na męczące upały. Na wyjątkowy czas, Biblioteka przygotowała kilka wyjątkowych wydarzeń. Pierwszym z nich jest cykl Smoki, lochy… świtezianki? Wakacyjne rozgrywki RPG, który rozpoczynamy już 7 lipca. Jeżeli jesteś fanem RPG-ów albo po prostu szukasz ciekawego wyzwania i mieścisz się w przedziale 13-25 lat — to idealna rozrywka dla Ciebie. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że będzie to gra prowadzona w klimacie Mickiewiczowskich Ballad i Romansów, a więc zapowiada się iście biblioteczna przygoda!

Również 7 lipca spotkamy się w Bibliotece z Pasją na specjalnym spotkaniu Poradnik użytkownika bałtyckich plaż, organizowanym w ramach prestiżowego festiwalu Gdynia Design Days. Podczas wykładu dowiesz się więcej o najczęściej spotykanych zwierzętach na polskich plażach. Poznasz gatunki ryb, ptaków i ssaków żyjących nad Bałtykiem. Nauczysz się, jak wypoczywać i spędzać czas nad morzem, nie szkodząc środowisku i żyjącym nad nim zwierzętom.

16 lipca przenosimy się w plener, a konkretnie na gdyńską plażę, gdzie odbędzie się Minicon-Chan. Na festiwalu będziemy bawili się przez cały dzień! Oczekujcie różnych integracyjnych atrakcji i wielu okazji do fajnych zdjęć w cosplayu. Na pewno zjawią się mangowi goście, a na plaży rozbrzmiewać będzie muzyka z anime.

Od 18 lipca rozpoczynam z kolei cykl spotkań autorskich w ramach festiwaluA może nad morze z książką?, na którym swoją obecnością zaszczycą nas trzy autorki znanych powieści obyczajowych. 18 lipca w Bibliotece Grabówek pojawi się Ewa Formella, 25 lipca w Bibliotece Działki Leśne spotkamy się z Anną Ziobro, a 1 sierpnia w Bibliotece Wzgórze z Anną Sakowicz. Wakacje to świetny czas na tzw. lżejszą literaturę, tak więc zapraszamy nie tylko fanów pisarek, ale i tych, którzy poszukują ciekawych książek na sezon letni.

Wracamy do dzieciaków i tym razem skupiamy się na tych, które nie do końca odnajdują się w rysowaniu, malowaniu czy rękodziele. Co powiecie na Warsztaty z robotyki w Bibliotece Dąbrowa? Intensywny, 5-dniowy kurs dla dzieci w wieku 8-12 lat startuje już 4 lipca! A jeśli roboty to nie Wasza bajka, zapraszamy na pokazy... bajek ;) oraz filmów familijnych w Bibliotece Chylonia (Kino w Bibliotece, w każdy poniedziałek) i Bibliotece Oksywie (Filmowe czwartki, 7 lipca). Młodzieżowych kinomanów zapraszamy z kolei do Biblioteki z Pasją na Kino z MOCą, gdzie w każdy wtorek, czwartek i piątek obejrzycie film z serii Gwiezdne Wojny.

W lipcu organizujemy również zajęcia dla obcokrajowców. 1 lipca w Bibliotece z Pasją odbędzie się spotkanie Lubię polski!, gdzie rodzice z dziećmi mogą przyjść na darmowe zajęcia z nauczycielką języka polskiego. 28 lipca o 16:00 w tej samej filii zapraszamy na Jak zrozumieć Polskę i Polaków? - zajęcia dla wszystkich, dla których Polska stała się nowym domem – poznajcie naszą kulturę i zwyczaje oraz ciekawostki o Polsce i jej mieszkańcach. 30 lipca o 11 będzie można wziąć udział w spacerze po Gdyni dla obcokrajowców, w którym odwiedzimy potrzebne urzędy i instytucje oraz ważne miejsca historyczne i kulturalne.

Co poza tym? Rozgrywki gier planszowych i konsolowych oraz rozgrywki bowlingowe na Oksywiu, Czytanie na dywanie, bajki ze starej kliszy i Dzień Włóczykija na Wzgórzu, warsztaty tworzenia własnych środków do czyszczenia w Bibliotece Wiedzy, Młodzieżowy Klub Komiksowy w Bibliotece z Pasją, kurs podstaw obsługi komputera na Obłużu i wiele, wiele innych!

Do zobaczenia w Bibliotece!