Warsztaty Second Brain - Jak zarządzać wiedzą

Biblioteka Wiedzy

Zapraszamy do Biblioteki Wiedzy na drugie warsztaty z zarządzania wiedzą. Nasze kolejne spotkanie odbędzie się pod hasłem: Naprzeciw powodzi. Jak nie utonąć w zalewie informacji, który dociera do nas każdego dnia. Spotkanie jest kontynuacją pierwszego październikowego warsztatu. Nawet jeśli na nim nie byliście, to wciąż zapraszamy na listopadowe spotkanie.

Każdy z nas codziennie produkuje i odbiera mnóstwo informacji. Część z nich chcielibyśmy zatrzymać do wykorzystania teraz lub w przyszłości. Daty urodziny, wizyt lekarskich i innych ważnych wydarzeń. Książki, które przeczytaliśmy, gazety czy audycje często zawierają pomysły i wiedzę, które w ten czy inny sposób nas poruszyły. Jednak pozostawienie tego wszystkiego w pamięci bardzo często kończy się utratą często niezwykle ważnych i przydatnych informacji. W odpowiedzi na te problemy, powstało Zarządzanie Wiedzą Osobistą, po angielsku Personal Knowledge Management, często skracane do PKM. Jest to zestaw narzędzi, technik oraz koncepcji mających na celu zdjęcie ciężaru przechowywania informacji z naszego mózgu, a przeniesienie go na papier lub do komputera.

Przebieg warsztatów:
- wprowadzenie do tematu: Co to jest PKM? Bardzo krótka historia dziedziny;
- czym jest Drugi Mózg?: co ten termin oznacza, jak to działa, przykłady;
- Proces CODE: Capture, Organize, Distill, Express;
- metodologia PARA: Projects, Areas, Resources, Archive;
- narzędzia: Windows OneNote, Obsidian, Notion;
- krótkie podsumowanie innych podejść.

Spotkania poprowadzi Karol "Ran" Baranowski - programista. Fan fantastyki, kryminałów i historii starożytnej. Współorganizuje Pasja Minicon jako technomag i kawomancer. Tematem zarządzania wiedzą zajmuje się od studiów na Politechnice Gdańskiej. Od września 2022 członek społeczności BASB.

Na warsztaty obowiązują zapisy mailowo: wiedza@bibliotekagdynia.pl, telefonicznie: 58 622-09-00 lub osobiście w filii.

Warsztaty finansowane są z Budżetu Rady Dzielnicy Wzgórze Św. Maksymiliana.

Let's learn Greek! Language course

05 / 11 / 2024