Let's learn Greek! Language course

Biblioteka Wiedzy

Attention! We are creating a new language group in the Knowledge Library. A unique opportunity to learn Greek!

Do you have a plan to visit Greece or are you just Greek culture enthusiast? Then join us at the library for some lessons where we teach basic Greek language with a native. That way, if you want to pick up some tourism Greek words that will help you around the country or get closer to the Greeks, then this is it. We will focus on how one greets another and some useful phrases but also delve into Greek culture a tiny bit so as not to feel like an outsider when in the country. No knowledge about Greek language will be required from your part except for curiosity and desire to learn. Whether you’re getting ready for a trip, exploring your heritage, or just curious about the language, we’d love to see you there. It’s a great way of meeting like-minded individuals and leaving with something new under your belt. I hope to see you at the library!

The course will be conducted in English.

The course starts on September 10th. We meet every Tuesday at 5 p.m.

Due to the limited number of places, please register in advance by phone tel. +48 58 622 09 00, by email: wiedza@bibliotekagdynia.pl or in person at the library.

The course is conducted by Katerina, volunteers who came as part of the #EuropeanSolidarity Corps project, and her stay with us is possible thanks to the cooperation of the library with Centrum Współpracy Młodzieży.

Uwaga! Tworzymy nową grupę językową w Bibliotece Wiedzy. Niepowtarzalna okazja, aby nauczyć się języka greckiego!

Może planujesz odwiedzić Grecję lub po prostu jesteś miłośnikiem greckiej kultury?

Dołącz do nas w bibliotece na lekcje, podczas których nauczymy Cię podstaw języka greckiego z native speakerem. Jeśli chcesz poznać greckie słowa związane z turystyką, które pomogą Ci w poruszaniu się po kraju lub zbliżeniu się do Greków, te zajęcia są właśnie dla Ciebie. Skupimy się na tym, jak się witamy i kilku przydatnych zwrotach, ale zagłębimy się też trochę w kulturę grecką, aby nie czuć się obcym podczas pobytu w tym kraju. Od Ciebie nie będzie wymagana żadna znajomość języka greckiego, poza ciekawością i chęcią nauki. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się do podróży, odkrywasz swoje dziedzictwo, czy po prostu ciekawi Cię język, z przyjemnością zapraszamy Cię na zajęcia. To świetny sposób na poznanie osób o podobnych poglądach i zdobycie nowej umiejętności. Mamy nadzieję, że zobaczymy się w bibliotece!
Kurs będzie prowadzony w języku angielskim.

Kurs rozpoczyna się 10 września. Spotykamy się w każdy wtorek o godzinie 17:00.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy telefoniczne tel. +48 58 622 09 00, mailowo: wiedza@bibliotekagdynia.pl lub osobiście w bibliotece.

Zajęcia prowadzi Katerina, wolontariuszki, które przyjechały w ramach projektu #EuropejskiKorpusSolidarności, a jej pobyt u nas jest możliwy dzięki współpracy biblioteki z Centrum Współpracy Młodzieży.

Flaga Grecji na maszcie

Let's learn Greek! Language course

17 / 09 / 2024
Biblioteka Wiedzy