Aktualności Maj w Bibliotece Gdynia

Wiosna rozkręca się na dobre. Pikniki, wypady nad jezioro i długie spacery - czujecie to? Tymczasem nasze biblioteki, po obfitym w wydarzenia kwietniu, mają dla Was równie ciekawą ofertę w maju. Sprawdźcie, co się będzie u nas działo!

 

Nie tracimy czasu i startujemy z mocnym uderzeniem od razu po majówce. 4 maja widzimy się w Bibliotece z Pasją na corocznych, wspólnych obchodach Dnia Gwiezdnych Wojen! Będzie się działo! Wśród atrakcji są m.in.: wystawa figurek i modeli, konkursy z wiedzy o filmach, panele dyskusyjne czy starwarsowa giełda. Zachęcamy do przychodzenia w przebraniu. Im więcej Hanów Solo i Obi-Wan Kenobich, tym lepiej!

Dzień później, 5 maja, nadal pozostajemy w filmowych klimatach. Przenosimy się do Biblioteki Śródmieście, a tam... sąsiad Adasia Miauczyńskiego, Doktor Granada, Aspirant "Gebels" czy wreszcie Ferdynand Kiepski. Tak jest, wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny — Andrzej Grabowski, a teraz również autor autobiografii Jestem jak motyl będzie naszym gościem! Tego po prostu nie wolno przegapić. Jesteśmy niezwykle ciekawi, jakie anegdotki dotyczące  swoich aktorskich kreacji, ale i barwnej przeszłości przygotuje dla nas Pan Andrzej.

Andrzej Grabowski nie będzie jednak jedynym autorem, który zjawi się w Bibliotece Gdynia w maju. 6 maja Bibliotekę Pogórze odwiedzi Jakub Ćwiek! Spotkanie będzie bardzo interesujące, gdyż Ćwiek to nie tylko znany autor książek fantastycznych czy thrillerów, ale i stand-uper, scenarzysta i podróżnik. Prawdziwy człowiek orkiestra, z którym porozmawiamy nie tylko na tematy literackie. 10 maja z kolei, Biblioteka Śródmieście gościć będzie Kazimierza Jaśkiewicza, który w zeszłym roku zadebiutował powieścią Uwikłani. Książka ta to kryminał, w którym akcja dzieje się w Polsce późnych lat 90. To idealny czas dla biznesowych odkryć, gwałtownych zmian, ale i...przekrętów. To jednak nie wszystko, gdyż tego samego dnia w Bibliotece Chylonia zjawi się Jacek Karczewski, ornitolog i autor takich pozycji jak Jej wysokość gęś, Noc sów czy Zobacz ptaka. 12 maja powróci do nasEwa Formella, która tym razem spotka się z czytelnikami Biblioteki Działki Leśne przy ul. Warszawskiej 3, zaś 26 maja w Bibliotece Grabówek gościć będziemy Monikę Koszewską — autorkę powieści obyczajowych, kryminałów, a także tekstów piosenek. Podobnie jak w kwietniu, odbędzie się też spotkanie autorskie dla dzieci z Dominiką Kraską. Tym razem  w Bibliotece Grabówek (17 maja).

W maju kontynuujemy również nasze działania w ramach programu Gdynia w klimacie. Motywem przewodnim tego miesiąca jest WODA i to właśnie o wodzie rozmawiać będą najmłodsi, w ramach otwartej lekcji bibliotecznej, którą Biblioteka Grabówek zorganizuje dwukrotnie - 5 i 19 maja. Poza tym dwa "zielone" wydarzenia ma dla nas Biblioteka Śródmieście, bowiem 17 maja będziecie mogli wziąć udział w warsztatach sadzenia kwiatów miododajnych, a 23 maja posłuchać wykładu dotyczącego plastiku i jego wpływu na nasze środowisko oraz zdrowie. Dla dzieci od 10 roku życia i młodzieży mamy coś ciekawego w Bibliotece Obłuże. 30 maja odbędzie się tam wykład Błękitno-zielona infrastruktura, połączony z warsztatami dotyczącymi ogrodów deszczowych.

Co jeszcze dla dzieci? Jak zwykle, sporo. ;) Przede wszystkim teatrzyki. W Bibliotece Pogórze już 5 maja muzyczny spektakl Z miłości do serduszka w wykonaniu teatru KURTYNA, a 9 maja przedstawienie Teatru TupTup Ojciec wie najlepiej. Poza tym spektakl Pinokio 17 maja w Bibliotece Obłuże oraz teatrzyk kamishibai Legenda o smoku wawelskim tego samego dnia w Bibliotece Pustki Cisowskie. Oprócz tego cała masa warsztatów na Obłużu. Wśród nich: warsztaty naukowe (10, 24, 31 maja), tworzenie masek etnicznych z kartonów (12 maja) i Pomponowe Love (19 maja), warsztaty ludowe z udziałem owiec (9 maja) oraz gołębi (16 maja). Mało? Do Biblioteki Dąbrowa wracają warsztaty z robotyki (10, 24 i 31 maja)! Dla młodych czytelników: Dyskusyjny Klub Książki - Zakon Rycerzy Zaginionego Woluminu (18 maja, Biblioteka Wzgórze), Czytanie na dywanie (12 maja, Biblioteka Wzgórze) oraz Czytaj z bazą! (19 maja, Biblioteka Śródmieście). Zajęcia plastyczne w Bibliotece Chylonia: Dzień niezapominajki (12 maja) oraz Dzień Matki (26 maja), a także Rysunkowe Środy na Oksywiu (4, 18, 25 maja). Dodatkowo pokazy filmowe, rozgrywki gier planszowych i wiele innych.

Młodzież zapraszamy, jak zwykle, do Biblioteki z Pasją. Wśród wydarzeń tej filii pragniemy wyróżnić przede wszystkim ostatnie już spotkanie z cyklu Zdrowie jest głowie (17 maja) i kolejne warsztaty Fantastyczne Pasjopisanie (30 maja), a także spotkanie Młodzieżowego Klubu Komiksowego (10 maja) oraz cykl spotkań z językiem i kulturą Słowenii (7, 10, 21, 24 maja)

Co więcej? Warsztaty i spotkania dla obcokrajowców, wymiana książek dla dzieci, spacery historyczne, warsztaty szydełkowania, lekcje języka włoskiego i ukraińskiego, rozgrywki konsolowe i duuuużo więcej! Zapraszamy do korzystania z naszej oferty!