Aktualności Czerwiec w Bibliotece Gdynia

Uwierzycie, że to już czerwiec? Wakacje coraz bliżej, ale zanim na dobre posmakujemy lata, warto odwiedzić Bibliotekę i skorzystać z bogatej oferty. Oprócz wydarzeń, które już dobrze znacie, znajdziecie też kilka interesujących nowości.

 

Miesiąc zaczynamy od prawdziwej gratki dla małych i dużych. Biblioteka Śródmieście zaprasza do... ESCAPE ROOMU! Scenariusz gry oparty jest o treść książek Lewisa Carrolla Alicja w Krainie Czarów i Przygody Alicji po drugiej stronie lustra, ale znajomość treści książek nie jest wymagana, by dobrze się bawić. Wystarczy zebrać drużynę, wymyślić kryptonim i można przystąpić do rozwiązywania zadań. Co istotne, zespoły, które uzyskają najlepszy czas, trafią na Biblioteczną Tablicę Chwały! Podejmijcie ryzyko! Umówicie się i pobijcie rekord! Escape Room będzie dostępny przez cały czerwiec, po ówczesnym umówieniu swojej drużyny na wybraną godzinę.

Jeśli szukacie innych nietuzinkowych wydarzeń, zapewne zainteresuje Was również spotkanie z ekspertem filmowym i biologiem Borysem Badtke, który odpowie na nurtujące pytania dotyczące... Parku Jurajskiego! Jak doszło do tego, że ten film w ogóle powstał? Ile trzeba było się natrudzić, aby zbudować jednego T-Rexa i czemu nie zastosowano efektów komputerowych? Ile w obecnej na ekranie technologii to fantazja twórców, a ile rzeczywista nauka? Na te i inne pytania uzyskacie odpowiedzi 17 czerwca w Bibliotece z Pasją!

Nie zabraknie również zajęć w ramach programu Gdynia w klimacie. Czerwiec będzie ostatnim miesiącem akcji, ale jesteśmy przekonani, że ekologiczne warsztaty zostaną z nami na dłużej. Wiemy, że naprawdę je polubiliście. W czerwcu zaczynamy od warsztatów tworzenia woskowijek w Bibliotece Wiedzy. Dowiemy się jak owijać jedzenie ekologicznie i chronić planetę przed plastikiem i aluminium. W Bibliotece Śródmieście z kolei posłuchamy wykładu Zero Waste od podstaw, na którym dowiemy się, od czego mamy zacząć oraz poznamy podstawy działania tej ekologicznej filozofii. Biblioteka Obłuże zaprosi Was na wykład dotyczący czystego powietrza i działaniach zmierzających do jego poprawy, a Biblioteka Chylonia Centrum na kolejną już edycjębibliotecznej wymiany roślin. Pod koniec miesiąca Biblioteka Wzgórze zorganizuje spacer ulicami Wzgórza, który poprowadzi autorka  nominowana do Nagrody Nike Salcia Hałas, która opowie nam o fascynującym świecie zwierząt zamieszkujących nasze miasto. W Bibliotece Pustki Cisowskie po raz kolejny będziemy mogli wspólnie kolorować mandale klimatyczne.

Do Biblioteki Śródmieście powróci Beata od Oszczędzania, która przeprowadzi dla Was warsztaty Jak podreperować budżet domowy?. Poznacie sposoby na znalezienie zaskórniaków we własnym domu i wykorzystywaniu tego co już mamy.

W Bibliotece z Pasją będziemy świętować Miesiąc Dumy. Z tej okazji filia przygotowała serię tematycznych wydarzeń. Wśród nich znajdziecie pokazy filmowe Dumne Kino oraz Dumni i kolorowi - warsztaty i spotkania wokół miłości, wartości i prawach osób LGBT+.

A co dla dzieci? Będą teatrzyki: Kamishibai na Wzgórzu, Waśnie i Baśnie na Obłużu, Detektyw Zagadka na tropie na Grabówku i Pogórzu oraz Mapa Skarbów na Oksywiu. Oprócz tego seria warsztatów kreatywnych, wśród których znajdziemy m.in. warsztaty origami, Guzikowe szaleństwo czy Dzień Motyla. Nie zabraknie też wydarzeń literackich dla dzieci, takich jak choćby Czytanie na dywanie (Wzgórze, Obłuże) lub baśniowe spotkanie z Agatą Półtorak (Obłuże). Będą również warsztaty ludowe, pokazy eksperymentów, zajęcia z klockami LEGO, pokazy filmowe i rytmika.

Dla obcokrajowców ponownie organizujemy spotkania z cyklu Kawiarnia ĄĘ, gdzie będą mogli ćwiczyć język polski podczas rozmów przy kawie. Podobnie jak w maju, odbędą się one dwa razy w miesiącu w dwóch różnych filiach - w Bibliotece Oksywie (10, 24.06 o godz. 12:00) i w Bibliotece Chylonia (9, 23.06 o godz. 17:00). Dla dzieci z Ukrainy ponownie szykujemy pokazy filmów animowanych w języku ukraińskim w Bibliotece Chylonia Centrum.

To nie wszystko! Poza wspomnianymi wydarzeniami w czerwcu nie zabraknie też rozgrywek gier planszowych i konsolowych, Dyskusyjnych Klubów Książki, spacerów historycznych i wielu innych! Wybierzcie coś dla siebie i wpadajcie do Biblioteki Gdynia w czerwcu!