Marta Abramowicz i Joanna Gierak-Onoszko: debata o prawach człowieka
W ramach projektu „Prawa człowieka i książka” zapraszamy na spotkanie z Martą Abramowicz oraz Joanną Gierak-Onoszko. Autorki będą rozmawiać m.in. o sytuacji człowieka w obliczu przemocowej polityki światowej.
Marta Abramowicz jest autorką reportaży „Zakonnice odchodzą po cichu” i „Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica”. Obydwa były bestsellerami i wzbudziły ogromne emocje. Jej książki doceniane są za bezkompromisowe ujawnianie prawdy i za empatię, z jaką pisze o swoich bohaterkach i bohaterach. Jej ostatni reportaż „Irlandia wstaje z kolan"” był w ścisłym finale 15. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Joanna Gierak-Onoszko to polska dziennikarka, reportażystka, pisarka i felietonistka. W swoich reportażach i felietonach często poruszała kwestie społeczne, prawnicze i dotyczące praw człowieka. W czasie swojego kilkuletniego pobytu w Toronto w Kanadzie napisała książkę zatytułowaną „27 śmierci Toby’ego Obeda”, która była jej debiutem literackim. Opowiada ona o tworzonych od XIX wieku w tym kraju szkołach z internatem dla dzieci rdzennych mieszkańców Kanady. Zakładało je państwo, a prowadził głównie Kościół katolicki. Szacuje się, że blisko 150 tysięcy dzieci było tam ofiarami przemocy fizycznej i psychicznej, a także molestowania seksualnego. Tytułowy bohater książki jest nazywany „ocaleńcem”, ponieważ udało mu się przetrwać.
Spotkanie poprowadzi Dagny Kurdwanowska - dziennikarka, psychogerontolożka i autorka książek, w tym najnowszej pt.: „Uważna, czuła i odważna".
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach projektu „Prawa człowieka i książka”.