Dzień Wiedźmina

Biblioteka Witomino

CZYTELNIA

 

12:00 Rafał Dębski - Wiedźmińska broń i pokaz fechtunku

Czym walczył wiedźmin? Czy miecze noszone na plecach były poręczne? A może w starciu z potworami skuteczniejsza byłaby inna broń. Rafał Dębski przybliży historię oręża, ze szczególnym uwzględnieniem miecza. Zaprezentuje nam konkretne egzemplarze broni białej i omówi jej charakterystykę oraz funkcjonalności, co połączy z pokazem ich użycia w walce.

Rafał Dębski jest autorem 25 powieści i wielu opowiadań. Nie zamyka się w ramach jednego gatunku, ma na koncie historie fantastyczne, historyczne, kryminalne, wojenne, sensacyjne, obyczajowe oraz przeznaczone dla młodszego odbiorcy. Poza tym redaguje utwory literackie, tłumaczy literaturę rosyjską. Fechtunkiem zajmuje się od prawie trzydziestu lat, posiada kilkanaście sztuk użytkowej broni białej – mieczy, toporów, szabel, rapierów – wszystkim tym umie się doskonale posługiwać.

 

14:00 Elżbieta Żukowska - Wiedźmin: antybohater doskonały

Jak stworzyć bohatera zbiorowej wyobraźni, który jest jednocześnie antybohaterem? Nie złoczyńcą jak Joker, nie dodatkiem do superbohatera jak Lex Luthor, lecz pełnokrwistą postacią rządzącą uniwersum,  a jednak antybohaterem. Jakimi ścieżkami kultury europejskiej wędrował Sapkowski, by stworzyć Geralta z Rivii? Z jakich klocków mitu go zbudował, skoro tak doskonale pasuje do archetypów naszej wyobraźni?  Zapraszamy Was na prelekcją, a może raczej śledztwo literackie?

Elżbieta Żukowska - literaturoznawczyni, badaczka mitów i baśni słowiańskich, którym przygląda się w kontekście pamięci kulturowej i związków z kulturą popularną; autorka artykułów naukowych, popularnonaukowych i książki Mitologie Andrzeja Sapkowskiego (2011). Scenarzystka, autorka popularnej serii komiksów dla dzieci Borka i Sambor, ilustrowanej przez Karola Kalinowskiego (KRL), oraz historycznych powieści graficznych (Miasto z widokiem, Kapitan Wrona, Jaskółka). Kreatorka i realizatorka kilkunastu projektów kulturalnych (literackich, komiksowych, filmowych i teatralnych), prowadzonych we współpracy z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. Nauczycielka kreatywnego pisania. Pracuje z młodzieżą i osobami w wieku późnej dorosłości. Redaktorka tekstów wszelakich. Mama Nikodema, żona Sebastiana.

 

16:00 WittLAB - Wiedźmińskie eliksiry /zapisy/ wiek 6+

Wilga, Jaskółka, Grom, Biały Miód. To eliksiry, bez których nie obejdzie się żaden szanujący się wiedźmin. Na warsztatach wiedźmińskich przejdziemy chrzest ognia, stworzymy nigdy nie gasnące światło elfów i eliksir według przepisu mistrza Iriona, a najwytrwalsi adepci sztuki wiedźmińskiej poznają też tajne zaklęcie Kapituły Czarodziejów. Każdy uczestnik zabierze ze sobą do domu mikstury własnej produkcji.

 

18:00 Dariusz Domagalski - Wiedźmin: książka, film czy gra?

Cykl powieściowy Andrzeja Sapkowskiego o wiedźminie zdobył sobie uznanie na całym świecie. Niemniejszym powodzeniem cieszyły się również gry wydane przez CD Project, które jeszcze bardziej rozsławiły postać Garalta z Rivii. Nic dziwnego, że powstały również seriale. Jeden polski, drugi produkcji Netflixa. Czy dorównywały książkom? Czy przebiły doskonałą grę? Co jest lepsze? Co bardziej cenicie? Zapraszamy do panelu dyskusyjnego.

Dariusz Domagalski (moderator panelu) - pisarz, felietonista, scenarzysta komiksów, animator kultury oraz bibliotekarz pracujący na co dzień w Bibliotece Gdynia. Autor powieściowego cyklu krzyżackiego obejmującego okres wielkiej wojny z Zakonem Krzyżackim. Podejmował różne kierunki literatury popularnej: kryminał („Cherem”), powieść historyczna („Vlad Dracula”, „Piraci Północy: Bractwo”) i science fiction („Silentium Universi”, „Osobliwość”). W roku 2016 ukazała się powieść „Angele Dei” o wojnie pomiędzy aniołami. W wydawnictwie Drageus opublikował cykl space opera "Hajmdal" składający się z 6 tomów.

 

PARTER

12:00 - "Wiedźmin. Stary Świat" - gra planszowa

To przygodowa gra planszowa, która zabiera graczy w podróż po fantastycznym świecie pełnym niebezpieczeństw, tajemnej magii, mrocznych sekretów i niezwykłych miejsc, które tylko czekają na odkrycie. Akcja gry toczy się w uwielbianym przez fanów uniwersum Wiedźmina. Grę animują Taktyczni.

14:00 Daniel Danny Iwiński - "Morderstwo w Mariborze" - sesja RPG - The Witcher RPG wyd. Copernicus Corporation

Ilość graczy: 3-6
Wiek: 12+
Scenariusz z kampanii pt. Księga opowieści

Opis: Wojenna pożoga to rzecz straszna. Pozostawia za sobą pociemniałe zgliszcza, w których ukryć można najczarniejsze z grzechów. Nad Temerią ciągle unoszą się dymy. Nilfgardzka armia przetoczyła się przez krainę jak czarna fala, a teraz szykują się do ataku na stolicę, Wyzimę. Jesteście os niej może dwieście mil. Waszym celem jest Maribor. Czarni panują to ledwie od miesiąca. Miasto wyplenia smród rozkładających się trupów. Dobywa się on z kanałów i wypełnia ciche uliczki. Przybyliście tu wykonać zlecenie. Raczej nie liczcie na to, że w takim miejscu nie pobrudzicie sobie rąk.

 

I PIĘTRO

12:00 - Malowanie wiedźmińskich zakładek 3D

14:00 - Tor przeszkód rodem z Kaer Morhen (turniej Dooble XXL)

Przejdź na stronę biblioteki Zobacz wszystkie wydarzenia

Zobacz więcej

WiTOMI GRAJ - CONAN (RPG)

WiTOMI GRAJ - CONAN (RPG)

23 / 11 / 2024
godz. 10:00
Biblioteka Witomino

Więcej
WiTOMIno GRAJ - sesja RPG - Taniec sennych mar

WiTOMIno GRAJ - sesja RPG - Taniec sennych mar

23 / 11 / 2024
godz. 10:00
Biblioteka Witomino

Więcej
Malowanie diamentami

Malowanie diamentami

25 / 11 / 2024
godz. 16:30
Biblioteka Witomino

Więcej