Aktualności #CzytanieWŚmietanie

Na przestrzeni dziewięćdziesięciu lat swojej niesamowitej historii Biblioteka Gdynia przeszła ewolucję, stając się nie tylko domem dla tysięcy książek, ale też miejscem spotkań, przestrzenią do spędzania wolnego czasu i jedną z najważniejszych kulturalnych arterii miasta. Nie możemy jednak ukrywać, że naszą najważniejszą misją jest krzewienie miłości do literatury wśród mieszkańców Gdyni.

Nasz księgozbiór stale się rozrasta i dzisiaj możemy w nim znaleźć aż setki tysięcy pozycji. Na bieżąco ŚLEDZIMY literackie trendy, by dostarczać Wam to, co najlepsze oraz to, co najpopularniejsze w kraju i na świecie.

W ramach działań pod hasłem #CzytanieWŚmietanie Biblioteka Gdynia przygotowała dla Was wiele wyjątkowych, urodzinowych spotkań z iście gwiazdorską obsadą. Każdego miesiąca 2025 roku w filiach Biblioteki Gdynia zobaczycie popularne nazwiska ze świata literatury oraz szeroko pojętej kultury.

Z kim zobaczymy się w Bibliotece Gdynia?

  • W kwietniu z Magdaleną Grzebałkowską (1945. Wojna i pokójDezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej) - 23 kwietnia w Bibliotece Śródmieście
  • W maju z Żanetą Zgliczyńską (WreckedIt's a match. Tylko nie ty) w Bibliotece z Pasją - 15 maja w Bibliotece z Pasją
  • W czerwcu z Piotrem Jaconiem, dziennikarzem i prezenterem programów informacyjnych (Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko; My, trans) - 13 czerwca w Bibliotece z Pasją, oraz z Mateuszem Glenem, znanym w sieci jako Ta Jedna Ciotka (Boże, Beata!; Dejta spokój!) - 23 czerwca w Bibliotece Chylonia Centrum
  • W lipcu z Katarzyną Bereniką Miszczuk (Szeptucha; Ja, diablica) - 18 lipca
  • W sierpniu z Wojciechem Chmielarzem (Żmijowisko; Zbędni) - 7 sierpnia
  • We wrześniu z Jakubem Żulczykiem (Ślepnąc od światełWzgórze psów) - 10 września (miejsce spotkania wkrótce), oraz Joanną Jax (Narodziny gniewu; Dziedzictwo von Becków) - 22 września w Bibliotece Karwiny
  • Na przełomie października i listopada ze Szczepanem Twardochem (Król; Morfina) oraz Elżbietą Cherezińską (Korona śniegu i krwi; Harda)

Biblioteka to ludzie

W naszej bibliotecznej filozofii wychodzimy z założenia, że kontakt z książką nie powinien ograniczać się jedynie do czytania wypożyczanych u nas woluminów. Podążając w duchu hasła Biblioteka to ludzie, uważamy, że równie istotna jest możliwość poznania perspektywy autora na jego dzieło, wgryzienie się w pozycję, która nas zainteresowała jeszcze bardziej niż zwykle oraz skonfrontowanie poglądów i wymiana spostrzeżeń na tematy poruszone w książce. Najlepszą możliwą drogą do uzyskania tego, są niewątpliwie spotkania autorskie.

Weźcie udział w niezapomnianych wydarzeniach kulturalnych w Bibliotece Gdynia i bądźcie częścią naszej niesamowitej historii!


Patroni

 

Patronami 90-lecia Biblioteki Gdynia są: Radio Gdańsk oraz miasto Gdynia.