Aktualności Poznajmy się lepiej!

Jednym z ważniejszych celów, jakie obrała sobie Biblioteka, jest tworzenie otwartej dla wszystkich, bezpiecznej przestrzeni do wspólnego spędzania czasu i poznawania się. Nie na darmo, w końcu, powtarzamy jak mantrę, że „biblioteka to ludzie”, a nasze filie to „miejsca spotkań”. Tyczy się to mieszkańców Gdyni i tych nowych, i tych z długim stażem, i tych mówiących po polsku, i tych, którzy dopiero ten język poznają, tych, co się tu urodzili i tych, którzy przyjechali, aby tu osiąść na stałe bądź na chwilę. Biblioteka, w końcu, jest dla wszystkich – dlatego poznajmy się trochę lepiej w maju!

14 maja o 11:00 zapraszamy wszystkich posługujących się językiem angielskim obcokrajowców na spacer po Gdyni! Odwiedzimy najważniejsze historyczne miejsca, poznamy działające w mieście instytucje kultury, ale również dowiemy się, gdzie znajdują się urzędy, do których pewnego dnia, być może, będziemy musieli się udać. Spotykamy się pod Urzędem Miasta Gdyni (Aleja Marszałka Piłsudskiego 52/54).

17 maja o 16:00 do Biblioteki Chylonia zapraszamy wszystkich uczących się języka polskiego jak obcego na spotkanie, w czasie którego poznamy sztuczki i triki wspomagające efektywną naukę języka polskiego. Zajęcia poprowadzi doświadczona lektorka – warto skorzystać z jej wiedzy oraz ekspertyzy!

24 maja o 16:00 w Bibliotece Oksywie odbędą się warsztaty międzykulturowe, na których porozmawiamy trochę o tym, dlaczego już jakoś tak jest, że ludzie z różnych krajów czasem patrzą na świat tak odmiennie. Zapraszamy was więc tak na spotkanie z różnymi kulturami, jak również – z samymi sobą. Ponieważ o to w tych warsztatach chodzi: abyśmy lepiej się poznali!

26 maja o 16:00 w Bibliotece Chylonia odbędą się z kolei inne warsztaty, takie, na których spróbujemy odpowiedzieć sobie na bardzo ważkie pytanie: Jak zrozumieć Polskę i Polaków? Zamieszkanie w nowym mieście potrafi być wyzwaniem, a co dopiero w nowym kraju! W czasie spotkania porozmawiamy o polskich zwyczajach, tradycjach, ale także co nieco o polskiej kulturze. Zdecydowanie polecamy absolutnie wszystkim, nie tylko osobom z zagranicy.

Ale to nie wszystko!! Poza jednorazowymi spotkaniami i warsztatami, w Bibliotece Gdynia ruszają również prowadzone przez wolontariuszy spotkania Kawiarni ąę. Ćwicz język polski z Biblioteką, przeznaczone dla osób już znających język polski i chcących powiększyć zasób słownictwa i po prostu poćwiczyć w przyjemnej, kameralnej atmosferze. W maju zapraszamy do Biblioteki Oksywie 13, 20 i 27 maja na godzinę 10:00, a do Biblioteki Chylonia 12 i 19 maja na godzinę 17:00.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Poza Kawiarnią ąę wszystkie spotkania realizowane w ramach projektu „Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen – różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury – modelowe rozwiązania polskie i norweskie”. Kawiarnia ąę inspirowana jest wdrożonymi przez Bergen Offentlige Bibliotek zajęciami „Språkkafé”.

Zdjęcie nagłówkowe wykonała Hannah Busing.