Aktualności Opowiadania o morzu
W Bibliotece Pogórze jakiś czas temu odbyły się ciekawe warsztaty o opowiadaniu ruchem – prowadziła je Karolina Mielczarek, wykorzystująca w swojej pracy autorskie opowiadania, które poniżej za jej zgodą publikujemy.
Całe morze tańczy. Opowiadania o morzu, ruchu i uważności to taneczne opowiadania dla całej rodziny. Zachęcają do aktywnego czytania „od stóp do głów”, czyli dokładnie w taki sposób, w jaki dzieci odbierają świat. Treść opowiadań i towarzyszące im zadania ruchowe wprowadzają w sztukę tańca i umożliwiają im poznawanie otaczającego świata przez ruch. Dodatkowo tematyka związana z morzem skłania do budowania relacji z przyrodą oraz odkrywania wspólnych pokrewieństw. Można powiedzieć, że Całe morze tańczy jest rodzajem ruchowych eko-opowiadań przeznaczonych dla dzieci od 3 lat.
Pierwsze opowiadanie, Morze, zachęca dzieci do poznawania własnej przestrzeni, tak zwanej kinesfery, oraz przestrzeni ogólnej, dzielonej z innymi. Przede wszystkim pomaga zaszczepić świadomość, że taką przestrzeń w ogóle posiadamy, pomaga również doświadczać swojego miejsca w świecie i znaleźć sposoby na poruszanie się w nim wraz z innymi. Meduza zaś zaprasza dzieci do odkrywania form i kształtów ruchu naśladując meduzy. Dzięki temu dzieci szukają różnych sposobów poruszania, rodzajów i jakości ruchu; poznają swoje możliwości, eksperymentują z figurami i kształtami oraz doświadczają takich elementów tańca jak kształt, ciężar i wielkość.
Jak stwierdza ich autorka, Karolina Mielczarek:
“Za pomocą Opowiadań o morzu, ruchu i uważności pragnę zwrócić uwagę na to, jak pełniej mogą być przeżywane i odczuwane opowiadania. Jak czytanie może stać się działaniem, twórczą aktywnością, taneczną historią. Podążając tym tropem, chciałabym zaproponować taneczne opowiadania o morzu, które angażują, uczą i bawią”.
Pliki do pobrania:
Karolina Mielczarek – zajmuje się tańcem i performancem, uczy i edukuje na temat ruchu; tworzy choreografie i spektakle. Prowadzi autorski projekt tańca twórczego zorientowany na opowiadanie w ruchu. W swoim podejściu –storytelling in movement– skupia się na narracyjnej pracy z ciałem i poszukiwaniu podobieństw pomiędzy ruchem i naturą. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Łodzi i studiów na Uniwersytecie Maltańskim, gdzie studiowała psychologię i teatrologię. Ukończyła studia podyplomowe na kierunku taniec w terapii i rozwoju na Uniwersytecie SWPS. Jest zaangażowana w liczne projekty, współdziała jako pedagożka, edukatorka, choreografka i performerka, m.in. z Teatrem Mostownia, Przestrzeniami Sztuki Taniec, Konsulatem Kultury, Muzeum Emigracji, Biblioteką Gdynia. Pisze opowiadania dla dzieci, uczy kreatywnej jogi i prowadzi kursy ruchu twórczego dla nauczycieli.
Zgodnie z artykułem 23 par. Ustawy z 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych: „Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego”.