Wbrew kanonom komiksu

Biblioteka Wypożyczalnia Centralna

Kolejne spotkanie klubu dyskusyjnego on-line.

Dlaczego i po co?
Myślisz: kolejny klub komiksowy. I masz rację. Ale! To też klub innych niż wszystkie. Dlaczego? Bo:
- partnerami są wydawcy, co oznacza, że mamy szansę na komiksy w pdf-ach i szybsze dotarcie do nowości,
- dzięki zaangażowanym instytucjom możemy ubiegać się o dofinansowanie, co z kolei umożliwi np. zapraszanie autorów do dyskusji. Już wiadomo, że możemy liczyć m.in. na Tony’ego Sandovala,
- spotkania poprowadzą znakomitości świata komiksu: doktorzy teoretycy, ale też wydawcy i sami autorzy/same autorki,
- dzięki partnerom możemy się mocno promować,
- ponoć nie istnieje kanon komiksów – może więc czas go ustalić? Dlaczego nie mamy mieć aspiracji opiniotwórczych? Kto wie, być może z czasem nasze dyskusje natchną nas do ich spisania i wydania…,
- o komiksach wciąż mówi się za mało. Dlatego każdy klub komiksowy to ważna cegiełka.

Dla kogo?
Dla wszystkich, którzy już czytają lub chcą zacząć czytać komiksy i mają 16 lub więcej lat. Trollom i hejterom dziękujemy. Rościmy sobie prawo do ich banowania. Zasadą jest szanowanie siebie nawzajem.

Jak często i o czym?
Raz w miesiącu. Daty ustalimy na pierwszym spotkaniu, a tytuły i zagadnienia – na bieżąco.

Nazwa i tematy
A jeśli kanon – to jaki? Czy kanon został zawłaszczony przez mężczyzn? Czy można sporządzić inny zbiór ważnych opowieści komiksowych niż ten, na który wszyscy się – choćby intuicyjnie – powołujemy i o którym myślimy?
Zwykle ustalanie komiksowego kanonu zaczyna się od „Strażników” (albo „Mausa”, albo „Powrotu Mrocznego Rycerza”, albo „Umowy z Bogiem”...). Może czas z tym skończyć? Co to mówi o kanonie, oczekiwaniach czytelników oraz tendencjach i modach we współczesnym komiksie?
Na czwartym spotkaniu będziemy rozmawiali o komiksie "Arab przyszłości".

LINK DO SPOTKANIA NA ZOOMIE pojawi się przed spotkaniem w wydarzeniu na Facebooku Biblioteki Gdynia:

Scenariusz: Riad Sattouf
Rysunki: Riad Sattouf
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Autobiograficzny komiks Riada Sattoufa, w którym opowiada on o swoim dzieciństwie spędzonym w cieniu trzech dyktatorów – Mu'ammara al-Kadafiego, Hafiza al-Asada i własnego ojca.

Moderatorzy I spotkania:
Merytoryczny: Przemysław Zawrotny – badacz kultury popularnej i niepopularnej, a w szczególności komiksu oraz muzyki rozrywkowej. Kiedyś dużo o tym pisał, przede wszystkim na łamach „Lampy” i „Czasu Kultury”. Stale współpracuje z „Zeszytami Komiksowymi”. Jest również współautorem książki „Powieści graficzne. Leksykon”. Na co dzień pracuje jako redaktor oraz prowadzi zajęcia ze studentami poświęcone komiksowi.
Moderatorka pomocnicza: Izabela Rutkowska – bibliotekarka w Bibliotece Gdynia, muzyk, copywriterka i lektorka JPjO, a także miłośniczka komiksów i organizatorka wydarzeń z nimi związanych.

Partnerzy:
• Polskie Stowarzyszenie Komiksowe

Wydarzenie Współfinansowane z programu Instytutu Książki – Dyskusyjne Kluby Książki.