Wasilewska. Czarno-biała. Spotkanie autorskie z Piotrem Lipińskim

Biblioteka Wiedzy

Biblioteka Wiedzy zaprasza na spotkanie z reportażystą Piotrem Lipińskim, który opowie o swojej nowej książce Wasilewska. Czarno-biała. Rozmowę poprowadzi Karol Żachowski, bibliotekarz Biblioteki Wiedzy. 

O książce: 
Dla jednych renegatka, kolaborantka i zdrajczyni. Dla drugich – bohaterka, wybawicielka, dzielna przywódczyni Polaków w ZSRR. Opinie o Wandzie Wasilewskiej zawsze były skrajne, a jej zwolennikom i krytykom nigdy nie udało się dojść do porozumienia. Aleksander Wat opowiadał o niej: „Niezbadana jest dusza kobiet fanatycznych, świętych Teres komunizmu. To są mistyczki, które nie widzą rzeczywistość, raczej widzą inną rzeczywistość, której my nie widzimy”. Jak więc wyglądała rzeczywistość Wandy Wasilewskiej?

Jej droga do komunizmu była nietypowa – urodziła się w inteligenckim domu wywodzącym się z kresowej podupadłej szlachty. Bez względu na epokę i ustrój jej rodzina nienawidziła Rosji, a Wandę i jej siostry wychowano w kulcie Józefa Piłsudskiego. Ją jednak z czasem, na przekór ojcu, coraz bardziej fascynował Związek Radziecki. Z postępowej przedwojennej socjalistki i feministki zrodziła się twarda komunistka. I choć jako jedna z nielicznych kobiet w polityce niejednokrotnie trafiła na szklany sufit, dzięki zaciekłości, dyscyplinie i ślepemu oddaniu dostała się do grona najbardziej zaufanych ludzi Stalina. Założycielka Związku Patriotów Polskich, negująca zbrodnie w Katyniu, nienawidząca wszystkiego, co wiązało się z przedwojenną Polską, z AK-owskim podziemiem i emigracyjnym rządem premiera Sikorskiego. Wasilewska robiła wszystko, by służyć stalinowskiemu reżimowi. Jednak im bliżej było końca wojny, tym mniej zdawała się potrzebna, a jej bezgraniczne oddanie stało się przekleństwem. I choć w czasach Gomułki trafiła do politycznego czyśćca, „Sowietką” pozostała świadomie do końca życia. - opis za: Wydawnictwo Czarne.
 

Przejdź na stronę biblioteki Zobacz wszystkie wydarzenia
Czarnobiałe zdjęcie Wandy Wasilewskiej stojącej w grupie mężczyzn, najprawdopodobniej żołnierzy radzieckich

Zobacz więcej

Bella Italia - podstawowy kurs języka włoskiego

Bella Italia - podstawowy kurs języka włoskiego

13 / 01 / 2025
godz. 17:30
Biblioteka Wiedzy

Więcej
Bella Italia - podstawowy kurs języka włoskiego

Bella Italia - podstawowy kurs języka włoskiego

27 / 01 / 2025
godz. 17:30
Biblioteka Wiedzy

Więcej