The Hillside Book Group

Biblioteka Wzgórze

Do you read novels in English, or perhaps you have always wanted to improve your language skills by reading books written in English? If so, then The Hillside Book Group is for you! We will discuss different authors, from different eras, but always trying to reflect the interests of the group.

Our monthly meetings, for adults of all ages, will be, above all, an opportunity to meet and share our thoughts on our reading over a cup of (English) tea/coffee and some delicious cakes.

You will need a good understanding of written and spoken English to take part in the group, but the most important requirement is a passion for reading!

Adults of all ages are most welcome to attend our meeting at 17:00 on Tuesday 9th April 2024 in the Wzgórze branch Bibioteka Gdynia. Do bring along any books you have read in English to share with the group.

As there are a limited number of places in the group, please sign up in advance by either phone: +48 58 622-18-51 or by email filianr10@bibliotekagdynia.pl

Czytasz powieści w języku angielskim, a może zawsze chciałaś/-eś poprawić swoje umiejętności językowe poprzez czytanie książek napisanych po angielsku? Jeśli tak, to Hillside Book Group jest dla Ciebie! Będziemy dyskutować o różnych autorach, z różnych epok. Wszystko zgodnie z zainteresowaniami uczestników.

Nasze comiesięczne spotkania dla dorosłych w każdym wieku, będą przede wszystkim okazją do spotkania i podzielenia się przemyśleniami na temat naszych lektur przy filiżance angielskiej herbaty lub kawy i pysznych ciastach.

Aby wziąć udział w spotkaniu trzeba rozumieć język angielski w mowie i piśmie, ale najważniejszym wymogiem jest pasja do czytania!

Dorośli w każdym wieku są mile widziani na spotkaniu we wtorek 9 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Bibliotece Wzgórze. Prosimy o przyniesienie przeczytanych książek w języku angielskim i podzielenie się nimi z grupą.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy drogą telefoniczną: +48 58 622-18-51 lub mailową filianr10@bibliotekagdynia.pl

Otwarta książka leżąca na ciemnym blacie. W tle ściana z dużych kamieni.

Spotkania z językiem rosyjskim

29 / 04 / 2024