Pogadanki popkulturowe in English

English Below!

Znacie już serial „Cień i kość”? A może powieści, na podstawie której został stworzony? I, jak co poniektóre bibliotekarki macie lekkiego kręćka na punkcie wszystkie, co wyjdzie spod pióra Leigh Bardugo?

Jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedź była twierdząca – wpadnijcie 15 czerwca o godzinie 18:00 na bibliotecznego Discorda, żeby porozmawiać o wszystkim, co dotyczy „Cienia i kości”. O tym, co nam się podobało i co nie, czego chcemy więcej, a czego mniej, pocieszyć się faktem, że właśnie wydane zostały „Rządy wilków”, wieńcząca dylogię Nikolaja powieść kontynuująca losy bohaterów Grishaverse.

Jeśli nie miałyście i nie mieliście do czynienia z Discordem, nie bójcie się – obecni tam przedstawiciele Biblioteki pomogą się wam w nim rozeznać!
A jak dołączyć?

Wystarczy kliknąć w ten link:

---
Did you watch „Shadow & Bone”? Or, maybe, you already know the books it was based on? Perhaps you also are a bit too eager to talk (and read) about everything that Leigh Bardugo ever wrote like some of our librarians?

If even once you thought “yes!”, then you definitely have to come to on June 15th around 6 pm to Library’s official Discord server and take part in the all Shadow & Bone conversation (okay, geekout, really, but we will try and be rational a bit). Let’s discuss everything that we liked and disliked in the show, what we want more of and less of both in the Netflix drama and in the Grishaverse, let’s celebrate (a bit) the fact that Polish readers can now enjoy the last book of Nikolai’s duology – the “Rule of wolves” (Rządy wilków).

If you have no experience with Discord, don’t worry, we have people there that will help you navigate. And don’t worry, this app needs you to create an account, but does not require installing anything. It can also run on your mobile devices quite smoothly!

How to join? Oh, it’s easy, just follow the link here:

See you on June 15th!
Online – Discord Biblioteka Gdynia

どきどき, czyli doki doki - japoński od podstaw

23 / 04 / 2024

Speaking of English - zajęcia językowe z wolontariuszką ECS, Martiną