Optymistyczne wizje przyszłości we współczesnej literaturze. Gdynia Design Days

Biblioteka z Pasją

Czy jesteśmy skazani na apokalipsę?

Optymistyczny futuryzm od wielu lat jest w odwrocie. Wizje przyszłości znane z najnowszych powieści, gier czy filmów pokazują nam bardzo ponure wizje tego, co nadejdzie. Czy kryzys wyobraźni powoduje, że w narracji dotyczącej wizji przyszłości dominują wątki fatalistyczne, apokaliptyczne? W pewnym stopniu tak jest. Chcemy jednak poszukać brakujących trendów w literaturze, które mówią o pozytywnych rozwiązaniach globalnych i lokalnych kryzysów.

Rozmawiać ze sobą będą badacze i badaczki literatury jak i osoby piszące w nurcie szeroko pojętej fikcji spekulatywnej w tym dr hab. Justyna Deszcz-Tryhubczak (UWr), dr Aleksandra Mochocka (UKW) i dr Stanisław Krawczyk (niezależny badacz i bloger). Spotkanie poprowadzi Marta Tymińska
 
Dyskutują:
 
dr Aleksandra Mochocka
Literaturoznawczyni i badaczka kultury popularnej, pracuje na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy; autorka tekstów poświęconych m. in. science fiction, adaptacjom i transmediacjom, opowieściom transmedialnym i kulturowemu znaczeniu kosmetyków; w roku 2019 opublikowała monografię pt. Biopunk Worlds of Paolo Bacigalupi
 
dr Stanisław Krawczyk
Socjolog, badacz literatury i kultury popularnej (fantastyki, gier wideo), obecnie członek Scholarly Communication Research Group na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest także publicystą i kieruje działem „Obywatel” w Magazynie Kontakt. Pod jego kierunkiem ukazał się 40. drukowany numer pisma pt. „Kryzys wyobraźni”.
 
Krystyna Chodorowska
Autorka, programistka, mistrzyni danych i mistrzyni gry. Tłumaczyła utwory Chiny Miéville'a, Rogera Zelaznego, Nancy Kress, Grega Egana, Pat Cadigan i Neila Willamsona. Autorka powieści i opowiadań, głównie z nurtu fantastyki bliskiego zasięgu i climatepunk. Nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla (w tym za powieść "Triskel: Gwardia") i Nagrody im. Macieja Parowskiego. W ramach podziękowań za pomoc zabita przez Petera Wattsa w powieści "Echopraksja". Jej opowiadanie "Kłamstwa i prognoza pogody" weszło w skład antologii europejskiej SF wydanej przez "Future Fiction". Należy do Śląskiego Klubu Fantastyki i grupy pisarek fantastycznych "Harda Horda".
 
dr hab. Justyna Deszcz-Tryhubczak, prof. UWr
Pracuje jako literaturoznawczyni w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie kieruje Pracownią Literatury oraz Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej. Jej zainteresowania naukowe dotyczą między innymi posthumanizmu, nowego materializmu i studiów nad dzieciństwem. Jest stypendystką Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, Fundacji Kościuszkowskiej oraz programu Marii Skłodowskiej-Curie w ramach Horyzontu 2020.
 
Prowadząca: dr Marta Tymińska
Z wykształcenia psycholożka i kulturoznawczyni. W swojej pracy naukowej skupia się przede wszystkim na grach cyfrowych i ich kulturotwórczej roli. Rozprawa doktorska poświęcona była studiom nad awatarami, bada również opowieści transmedialne, gry niezależne oraz relacje pomiędzy graczem, awatarem a emergentną narracją gier. Napisała kilka tekstów poświęconych kulturom fanowskim, jak również chętnie sięga po tematykę mangi i anime. Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim na stanowisku adiunkta w Zakładzie Filmu i Mediów. Organizatorka wydarzeń poświęconych popkulturze (Pasja Minicon w Gdyni), animatorka kultury lokalnej, członkini Stowarzyszenia Arteria oraz aktywistka równościowa. W kinie ceni sobie przede wszystkim animacje w każdej formie. Edukatorka filmowa dzieci i młodzieży (a niekiedy osób w wieku senioralnym) od 2009 roku. Współpracuje z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej oraz Akademią Filmową Multikina. Niedawno brała udział w "Spacją się skacze", gdzie opowiadała o społecznym wpływie gier. Interesuje się i uczy o projektowaniu gier w edukacji.
Prywatnie, wielbicielka papug, podróży, powieści (SF, fantasy, YA) oraz kuchni roślinnej.
 
Spotkanie sfinansowane przez DKK Pomorskie.
Transmisję dyskusji będzie można obejrzeć na Facebooku Biblioteki Gdynia.
Przejdź na stronę biblioteki Zobacz wszystkie wydarzenia

Zobacz więcej

Queerszówki - tęczowe rozgrywki gier planszowych

Queerszówki - tęczowe rozgrywki gier planszowych

26 / 04 / 2025
godz. 11:00
Biblioteka z Pasją

Więcej
Gaumardżos - gruziński nie jest taki trudny!

Gaumardżos - gruziński nie jest taki trudny!

29 / 04 / 2025
godz. 18:00
Biblioteka z Pasją

Więcej
Dyskusyjny Klub Młodzieżowy - Lingua me cordis Marceliny Winiarskiej

Dyskusyjny Klub Młodzieżowy - Lingua me cordis Marceliny Winiarskiej

05 / 05 / 2025
godz. 17:00
Biblioteka z Pasją

Więcej