Od Focha do św. Maksymiliana

Biblioteka Wiedzy

Spacer historyczny

"Od Focha do Św. Maksymiliana. Wzgórze niezwykłe" - Spacer historyczny z Michałem Miegoniem

Gdy w 1923 roku prezydent RP Stanisław Wojciechowski za wybitne zasługi dla kraju nadał Ferdynandowi Fochowi tytuł Marszałka Polski, Gdynia znajdowała się w momencie transformacji ze wsi w główny krajowy ośrodek portowy.

Wzgórze Focha – nazwa ta wyparła potoczne określenia terenu, takie jak “górki” czy “janowa góra”.  Nie sposób porównać Wzgórza Świętego Maksymiliana do innych dzielnic Gdyni. Tutejsi mieszkańcy powiadają: "kto urodził się na Wzgórzu, ten tam zostaje" - a nawet sprowadza tu bliskie osoby! Czy to kwestia nadzwyczaj czystego powietrza, które przepływa naturalnym korytarzem z okolic wzgórz morenowych, w stronę okolic ulicy Hetmańskiej? Czy to kwestia lokalnego uroku – aury, która od czasów istniejącej tu karczmy tak przyciągała przyjezdnych? Odpowiedzi na te pytania oraz najciekawsze historyczne miejsca dzielnicy - dawne bary, tunele, pierwsze kamienice oraz faunę i florę poznamy na spacerze z Michałem Miegoniem, 11 września (sobota).

Zbiórka przy Bibliotece Wiedzy (ul. Świętojańska 141), godz. 11:00

Spotkanie finansowe ze środków Rady Dzielnicy Wzgórze Św. Maksymiliana.

History and culture of a multilingual borderland - Trentino-Alto Adige/ Südtirol

25 / 04 / 2024
Biblioteka Wiedzy