Najstarsze zabytki piśmiennictwa słowiańskiego. Tajemnice manuskryptów

Biblioteka Wiedzy

Luty 2025 to miesiąc obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Z tej okazji zapraszamy do Biblioteki Wiedzy na wykład o najstarszych zabytkach piśmiennictwa słowiańskiego i tajemnicach, które skrywają stare manuskrypty

Na prelekcji uczestnicy poznają podstawowe informacje dotyczące odnalezienia, pochodzenia i zawartości najstarszych zabytków piśmiennictwa w podziale na najstarsze polskie zabytki pisane od IX do XV wieku oraz zabytki kanonu języka staro-cerkiewno-słowiańskiego, głagolicy i cyrylicy od IX do XIII ww.

Zabytki zachowane w formie Kodeksów i rękopisów o charakterze religijno-społecznym najdoskonalej reprezentują stan najstarszego języka literackiego Słowian, języka Cyryla i Metodego. Uzupełnienie stanowią oddzielne przykłady napisów słowiańskich, zachowanych w największych zabytkach architektonicznych oraz na elementach pomnikowych, takich jak kamienie czy krzyże. Prelekcja skupi się na treści najbardziej znanych i charakterystycznych zabytków piśmiennictwa danej epoki, uwzględniając przy tym problem ich datowania, miejsca odnalezienia, cechy paleograficzne, jak np. rodzaj i wiek materiału, kształty liter, typ zdobnictwa. Omówione zostaną również losy danych pomników piśmiennictwa na tle ich wykorzystania przez dostojników oraz miejsca i prawa do ich przechowywania w czasach współczesnych.

Prelekcję wygłosi Karolina Przytulska - absolwentka Filologii Rosyjskiej Uniwersytetu Łódzkiego, lektorka języka rosyjskiego, tłumaczka specjalistyczna języka staro-cerkiewno-słowiańskiego, wykładowczyni języka polskiego na Uniwersytecie im. M. Łomonosowa w Archangielsku, autorka "Repetytorium Leksykalnego do nauki języka rosyjskiego dla szkół językowych", założycielka organizacji zrzeszającej tłumaczy pisemnych najstarszych literackich języków "Starocerkiewni". Prywatnie miłośniczka kina i spacerów śladami kultur. 

Grupa Starocerkiewni - dla placówek edukacyjnych, instytucji, organizacji w całej Polsce prowadzi wykłady o historii języka SCS jako najstarszego języka literackiego Słowian, jego rozwoju, przekształceniach, wpływie na współczesne języki słowiańskie, najstarszych zabytkach piśmiennictwa. 

Przejdź na stronę biblioteki Zobacz wszystkie wydarzenia

Zobacz więcej

Zajęcia przygotowujące do ustnej matury z języka angielskiego

Zajęcia przygotowujące do ustnej matury z języka angielskiego

23 / 04 / 2025
godz. 18:30
Biblioteka Wiedzy

Więcej
W małym kinie

W małym kinie

24 / 04 / 2025
godz. 17:30
Biblioteka Wiedzy

Więcej