Konsularna stolica Polski

Biblioteka Wiedzy

11 kwietnia, na godz. 17:30 zapraszamy do Biblioteki Wiedzy na kolejne spotkanie naszego gdyńskiego cyklu prowadzonego przez Krzysztofa Chalimoniuka

Tym razem porozmawiamy o tym, dlaczego Gdynia nazywana jest konsularną stolicą Polski.

W okresie międzywojennym Gdynia była miastem, w którym poza Warszawą, funkcjonowało najwięcej placówek konsularnych w II Rzeczypospolitej. Jednak historia ich powstania, działalności i wreszcie likwidacji jest prawie nieznana. A przecież badając ich dzieje, znaleźć można wiele ciekawych, czasami sensacyjnych, a niekiedy zabawnych wydarzeń.
To właśnie zarówno oficjalnej, jak i prywatnej historii gdyńskich konsulatów i konsulów poświęcone będzie nasze kwietniowe spotkanie.

Spotkanie poprowadzi Krzysztof Chalimoniuk, czyli popularny Pan Krzysztof z Biblioteki Wiedzy, który regularnie przygotowuje dla Was nasz fejsbukowy cykl "Z archiwum Biblioteki Wiedzy" oraz „Oczy i uszy Gdyni”. A jego głos możecie usłyszeć w nowej serii podcastów realizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdyni.

Statek z papieru leżący na mapie

Historie gdynian z fotografiami w tle

09 / 05 / 2024

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy