Historie gdynian z fotografiami w tle

Biblioteka Wiedzy

9 maja (czwartek) o 17:30 zapraszamy do Biblioteki Wiedzy (ul. Świętojańska 141) na spotkanie z Olgą Dębicką i zaproszonymi przez nią gośćmi - gdynianami, którzy opowiedzą nam wspaniałe historie ze swojego życia.

Podczas spotkania zaprezentujemy przepiękne fotografie z przedwojennej i z tuż powojennej Gdyni, jak zmieniała się mapa i topografia miasta, rodzinne opowieści – wywiady na żywo z gdynianami w dojrzałym wieku. Jak zmieniały się fryzury i kapelusze matek, moda ślubna prababek i babek, rodzinne uroczystości przy zastawionych stołach, rodzinne perypetie, zawiłe losy… Zaprezentujemy również pamiątki, które skrywają gdyńskie kamienice, np. suknię prababki Eufrozyny z 1905 r., 200-letnią filiżankę, starą tabakierę...

Olga Dębicka - dziennikarka, reportażystka, pisarka, publikowała m.in w "Dzienniku Bałtyckim", "Dialog Deutsch-Polnisches Magazin", przez 12 lat redaktorka i wydawczyni w Wirtualnej Polsce, od 17 lat na stałe współpracuje z "National Geographic". Autorka m.in. książki o Marku Hłasce: "Dziwka i Madonna". Zdobyła nagrodę Pro Libro Legendo za książkę reportażową "Fotografie z tłem. Gdańszczanie po 1945 r." (m.in. historie autochtonów). Zainteresowana misją archiwizowania ludzkich losów z tygla narodowościowego w Gdańsku, Sopocie i Gdyni po 1945 r., wielokulturowością Polski i Heimat - tematyką małych ojczyzn. Za swoje reportaże nominowana m.in. do Nagrody Polsko-Niemieckiej, wyróżniona Grand Press, Nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (tzw. polski Pulitzer) i Golden Pen - Top Journalist Award w Zagrzebiu. W 2022 r. ukazała się jej najnowsza książka "Podróżować znaczy żyć" wydana pod auspicjami National Geographic.

Wydarzenie finansowane ze środków Rady Dzielnicy Wzgórze Św. Maksymiliana.

Stare zdjęcie budynku połączone z kolorową grafiką

Historie gdynian z fotografiami w tle

09 / 05 / 2024