Historia gdyńskich trolejbusów - spotkanie z autorami

Biblioteka Wiedzy

W czwartek, 14 listopada na godz. 17:30 zapraszamy do Biblioteki Wiedzy na spotkanie z autorami książki „Gdyńskie trolejbusy. Rozwój gdyńskiej komunikacji trolejbusowej w latach 1943-2023”.

Monografia ta to zarówno szczegółowe opracowanie, jak i album przedstawiający rozwój gdyńskiej komunikacji trolejbusowej w okresie 80 lat jej funkcjonowania. Stanowi kompleksowe ujęcie tematyki w aspekcie infrastruktury, linii komunikacyjnych i taboru. Zamieszczono w niej informacje o rozkładach jazdy linii trolejbusowych, odzwierciedlające zmiany charakteru obsługi komunikacyjnej, oraz informacje o szczegółach technicznych pojazdów i zasilaniu sieci trakcyjnej.

Podczas spotkania dowiemy się m.in., jak wyglądały prace nad publikacją, w jaki sposób autorzy pozyskiwali materiały źródłowe i jak wyglądały prace nad ich analizą oraz opracowaniem. To doskonała okazja dla wszystkich fascynatów gdyńskiej komunikacji, aby dowiedzieć się więcej na ten temat oraz podzielić swoimi historiami.

Z autorami książki: Piotrem Bielskim, Mariuszem Józefowiczem oraz Olgierdem Wyszomirskim porozmawia świetnie znany naszym czytelnikom Krzysztof Chalimoniuk. Podczas spotkania  będzie możliwość zakupu książki.

Piotr Bielski — dr nauk prawnych, wykładowca akademicki od 1993 r., pracownik Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku, specjalista z zakresu prawa handlowego, wykładowca prawa spółek handlowych, prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego, prawa gospodarczego, prawa rynku kapitałowego i papierów wartościowych, prawa transportowego, prawa ochrony konsumentów oraz podstaw prawa, badacz historii gdyńskiej komunikacji trolejbusowej, w tym na podstawie dokumentacji prasowej, kolekcjoner materiałów dotyczących rozwoju gdyńskiej komunikacji trolejbusowej.

Mariusz Józefowicz — geograf, specjalista ds. organizacji przewozów i marketingu w Zarządzie Komunikacji Miejskiej w Gdyni w latach 2002–2011, zatrudniony na stanowiskach kierowniczych i menedżerskich w przedsiębiorstwach transportu pasażerskiego autobusowych i kolejowych w latach 2012–2018, od 2019 r. niezależny konsultant ds. transportu miejskiego i regionalnego, autor opracowań dotyczących historii gdyńskiej komunikacji miejskiej, w tym przygotowanych na podstawie dokumentacji prasowej, kolekcjoner materiałów dotyczących rozwoju gdyńskiej komunikacji miejskiej.

Olgierd Wyszomirski — prof. dr hab. nauk ekonomicznych, wykładowca akademicki od 1977 r. specjalizujący się w problematyce transportu, w szczególności miejskiego, kierownik Katedry Rynku Transportowego Uniwersytetu Gdańskiego w latach 1991–2020, pracownik jednostek organizacyjnych komunikacji miejskiej w Trójmieście od 1987 r., dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni w latach 1992–2018, członek zarządu Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej w latach 2007–2018, autor opracowań dotyczących historii gdyńskiej komunikacji miejskiej, kolekcjoner materiałów dotyczących rozwoju gdyńskiej komunikacji miejskiej.

Spotkanie finansowane z Budżetu Rady Dzielnicy Wzgórze Św. Maksymiliana.

Let's learn Greek! Language course

05 / 11 / 2024