Dzień Włóczykija

Biblioteka Wzgórze

Biblioteka Wzgórze zaprasza na kolejną edycję Dnia Włóczykija! Szykujcie się na warsztaty ilustratorskie, spotkanie z bajarzem, spacer przyrodniczy czy wspólne czytanie w namiocie!

Harmonogram:

• 11.00-12.00 - opowieści z Szymonem Góralczykiem (Karawana Opowieści)

Jestem trochę jak Włóczykij, a trochę jestem Włóczykijem. Wędrując z bajkami, podobnie jak on, zachwycam się światem i chętnie dzielę się tym, co widziałem, tym co słyszałem. Dlatego więc trochę w swoim, a trochę w imieniu Włóczykija zapraszam Was na spotkanie z pięknymi bajkami, przygodami i zabawami. Przyjaciele Włóczykija - zasiądźcie przy wspólnym ognisku, posłuchajcie.

Opowiada i gra na instrumentach bajarz: Szymon Góralczyk-Armatowski

• 13.00-15.00 - Harmonijka Włóczykija - warsztaty ilustratorskie z Barbarą Leszczyńską

Włóczykij był wędrowcem w Dolinie Muminków, osobą troskliwą i empatyczną, doceniał piękno codzienności. Nie miał nadmiaru rzeczy, swój codzienny ekwipunek mieścił w plecaku. Co zatem mogłoby przypominać mu o odwiedzonych w podróży miejscach i poznanych postaciach? Czy może zamiast oglądania zgromadzonych obiektów, grałby sobie na harmonijce, wspominając przygody i wędrówki? W ramach warsztatów każdy z uczestników stworzy arkusz ilustracji składany w harmonijkę, w którym wykona ilustracje z wędrówek lub rozmyślań Włóczykija.

Dla dzieci od 10 lat.

Barbara Leszczyńska. Artystka wizualna z Gdyni, doktora sztuki. Projektantka okładek, plakatów, ilustracji i murali. Autorka linorytów, grafik wklęsłodrukowych z matryc z opakowań, grafik z filmu fotopolimerowego. Autorka 18 wystaw indywidualnych w: USA, Francji, Hiszpanii, Polsce i Włoszech; uczestniczka wystaw zbiorowych na 5 kontynentach, m.in. w Argentynie, Butanie, Hong Kongu, Kubie, Niemczech, Portugalii, Sudanie, Szkocji, Szwajcarii, Tajlandii. Laureatka m.in. nagrody w 5. Międzynarodowym Biennale Miniprintu w Laguna Paiva w Argentynie w 2022 i Galionu Gdyńskiego w 2020r.

• 16.00-17.00 - spacer przyrodniczy z Salcią Hałas

Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na spacer i zabawę.

W Dzień Włóczykija, jak rasowi włóczykije, powłóczymy się po Wzgórzu w okolicy Biblioteki. Poszukamy zwierząt i roślin, które żyją blisko, po to, by poznać je jeszcze bliżej. Naszym przewodnikiem będzie świeżutka, bo wydana w czerwcu książka Salci Hałas, pod tytułem, nomen omen Bliżej, opowieści o przyrodzie, którą możemy obserwować podczas krótkiego spaceru, a czasem nawet nie wychodząc z domu.

Oprócz włóczenia w planie niespodzianki i zabawa, w której wykorzystamy, jakżeby inaczej, patyki i kije, więc jeśli macie ulubione, możecie przynieść je ze sobą.

Ciekawostka: Czy wiecie, że zabawką wszech czasów został ogłoszony… patyk?

Salcia Hałas – pisarka, animatorka, pedagożka leśna, ogrodniczka. Za pierwszą książkę otrzymała Nagrodę Gdyni i była nominowana do Nagrody im Witolda Gombrowicza. Kolejna jej książka, Potop, została nominowana do Nike i Pomorskiej Nagrody Literackiej. Opowiadanie to jej pasja. Przyroda to zawód i sposób na życie. Zajmuje się ogrodami, prowadzi warsztaty przyrodnicze dla bibliotek, szkół, przedszkoli i domów sąsiedzkich, o przyrodzie opowiada dzieciom w podkaście Bliżej oraz w książce pod tym samym tytułem. W chwilach wolnych chodzi w przyrodę z psem.

Przed i po spacerze będzie możliwość nabycia książki Bliżej. Możliwa tylko płatność przez BLIK.

Dodatkowo: malowanie kamieni, lektura w namiocie włóczykija, metrowe kolorowanki i inne atrakcje.

Obwiązują zapisy: filianr10@bibliotekagdynia.pl, tel.: 58 622 18 51

Rysunek. Włóczykij i Muminek siedzą nad wodą i łowią ryby. Włóczykij pali fajkę. Pociesza przestraszonego Muminka.

Spotkania z polskim językiem migowym dla dzieci

24 / 10 / 2024

Opowieści o Śmierci. Baśnie świata dla dorosłych