Filmy SF i seriale w rodzaju Black Mirror skutecznie wyleczyły nas z technologicznego optymizmu. Niestety, liczne badania naukowców potwierdzają te niepokojące scenariusze. Media społecznościowe zwiększają polaryzacje społeczną, promują oburzenie, ułatwiają rozprzestrzenianie dezinformacji...
Jak w tej sytuacji odbudować wiarę w technologię? Jak szukać zgody i budować wspólnotę w świecie sterowanym przez algorytmy nastawione na zysk? Na wykładzie przyjrzymy się kilku nieoczywistym tropom, które sugerują, że przyszłość przed nami wcale nie musi rysować się w ciemnych barwach.
prof. dr hab. Marcin Napiórkowski
Badacz współczesnych mitów. Pomaga obalać te szkodliwe, a czasem tworzyć nowe, pozytywne mitologie. Fascynują go mity konsumenckie, legendy miejskie, teorie spiskowe i pseudonaukowe.
Jest semiotykiem, czyli zajmuje się nauką o znakach i systemach komunikacji. Wykłada w Instytucie Kultury Polskiej UW. Czasem jako konsultant zajmuje się semiotyką komercyjną. Bada kody kulturowe i narracje na potrzeby raportów Visual and Narrative Institute. Autor książek: Mitologia współczesna, Władza wyobraźni, Powstanie umarłych, Kod kapitalizmu, Turbopatriotyzm.