"Ballady i romanse" - Narodowe Czytanie w Bibliotece z Pasja

Biblioteka z Pasją

"Czucie i wiara silniej mówi do mnie
Niż mędrca szkiełko i oko."

Duchy i rusałki, ludowe wierzenia i groźna natura — przypomnij sobie z nami poetycką twórczość Adama Mickiewicza!

Zaczytaj się w fantastycznych balladach, opowiastkach i romansach oraz weź udział w dyskusji o współczesnych nawiązaniach literackich i kulturowych do Ballad i romansów, do fantastyki, grozy, a także ludowości.

Zachęcamy do przebierania się w stroje z epoki lub baśniowe kreacje.

Zapraszamy do Biblioteki z Pasją (Al. Zwycięstwa 96/98) w sobotę, 3 września o godz. 13:00.

Szczegółowy plan wydarzeń:

13.00 - 13.45 - CZYTANIE FRAGMENTÓW BALLAD I ROMANSÓW NA SCENIE Z UDZIAŁEM PRACOWNIKÓW BIBLIOTEKI ORAZ MIESZKAŃCÓW GDYNI

13.45 - 14.30 - dyskusja o współczesnych nawiązaniach literackich i kulturowych do Ballad i romansów, do fantastyki, grozy, a także ludowości. Moderowanie rozmowy: Karolina Guttek

14.30 - POKAZ FILMU FABULARNEGO "ŚWITEZIANKA", reż. Siostry Bui, Szaro Biuro Production, 2018 r.:

Adaptacja ballady Adama Mickiewicza — utrzymana w konwencji thrillera romantycznego, w którym współczesny świat przeplata się ze światem XIX-wiecznych podań ludowych. Głównym bohaterem jest 16-letni Michał, w którym rodzi się pierwsze uczucie do pięknej, lecz tajemniczej dziewczyny. Podążając za nią, odkrywa równoległą, magiczna rzeczywistość i zamieszkującą tam nimfę. Czy zdoła uwolnić się od jej zwodniczego uroku i zachować wierność? Jest to pierwsza filmowa próba zmierzenia się z balladami Mickiewicza (opis producenta).

Malowanie, manga i Mickiewicz

04 / 10 / 2022