Trawa. Żywa historia. Opowieść byłej przymusowej pracownicy seksualnej
Keum Suk Gendry-KimOszczędna w kresce, dobitna w słowach. Taka właśnie jest Trawa – historia Lee Ok-Seon, która będąc już w dojrzałym wieku, opowiada o tym, jakie krzywdy niesie ze sobą wojna.
Towarzyszymy Ok-Seon od dzieciństwa, podczas którego głodowała i zajmowała się młodszym rodzeństwem, została sprzedana do pomocy w gospodzie, a następnie przez lata, podczas których jako nastolatka zmuszana była do świadczenia usług seksualnych dla japońskich żołnierzy, które odcisnęły na niej piętno na całe życie. Historia samej Lee Ok-Seon, jak i pozostałych „pocieszycielek” - jak zostały nazwane przez rząd – jest prawdziwa i do dziś wywołuje zgrzyty między Koreą a Japonią. Trawa skupia się na opowieści biograficznej Lee Ok-Seon, ale przy okazji reprezentuje pozostałe „pocieszycielki” i stanowi dobry wstęp do zapoznania się z azjatyckim wycinkiem II wojny światowej.
Ta powieść graficzna narysowana jest w sposób bardzo oszczędny i prosty – ciemne, mało szczegółowe rysunki, sporo skupienia na scenerii – ale narracja Lee Ok-Seon dopełnia tragicznego obrazu słowem. Okrucieństwo i dyskryminacja płciowa i społeczna są tu ogromne, jednak są ładunkiem emocjonalnym, niewidocznym na papierze za pomocą rysunku. Liczy sobie niemal 500 stron, ale podczas lektury będziecie mieć wrażenie, że ledwo 50. A cały ciężar emocjonalny spadnie po skończeniu i zostanie z wami na znacznie dłużej.