Sen Sary (Sisotry Niezapominajki #1)

Siostry Niezapominajki to komiksowa seria skierowana do młodych czytelniczek i czytelników, napisana przez Giovanniego Di Gregorio i narysowana w charakterystycznym, baśniowym stylu przez Alessandro Barbucciego. Skradnie ona jednak serce również starszych odbiorców i odbiorczyń – przede wszystkim treścią.

Sen Sary, poświęcony najstarszej z sióstr, na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie opowieści lekkiej i niezobowiązującej. Ot, opowiada o dzieciach wpadających na zdecydowanie zbyt dużą liczbę „genialnych” pomysłów pod nieobecność mamy. Jeśli dodamy do tego ciepły, kolorowy rysunek, raczej nie będziemy spodziewać się poważniejszej historii. Tymczasem autorzy prowadzą nas przez całkiem skomplikowane relacje między skłonnymi do kłótni siostrami oraz z ich niewiele opowiadającej o sobie matką. To sekrety mamy Niezapominajki stanowią najważniejszą część historii – w pewnym momencie, przy niezobowiązującej rozmowie, rodzicielka głównych bohaterek nagle wychodzi z domu, roztrzęsiona. Wtedy właśnie siostry postanawiają dowiedzieć się, co takiego skrywa ich mama. Tajemnica okaże się czymś, o czym naprawdę rzadko opowiadają komiksy, a co dopiero te kierowane do najmłodszych – dotyczy bowiem straty dziecka (i siostry), która położyła się cieniem na całej rodzinie. Przy czym, trzeba oddać Di Gregorio, że podszedł do tego wątku ze sporą empatią i wyczuciem, dzięki czemu sam Sen Sary może posłużyć jako punkt wyjścia do rozmów o utracie czy żałobie z młodszymi czytelnikami.

Pierwszy tom Sióstr Niezapominajek to śliczny komiks o trójce rezolutnych dziewczynek, którym nieobce są kłótnie oraz, co ważniejsze, momenty pogodzenia się. Di Gregorio i Barbucci stworzyli lekką, mądrą opowieść o miłości, zaufaniu oraz tym, jak ważna jest rozmowa w związku, również tym między matką a dziećmi.