Czysty wymysł

Dla osób wychowanych w końcówce lat 80 i na początku 90 pewne wytwory popkultury wydają się oczywistością. Hello Kitty, Czarodziejka z księżyca, Pokemony, Tamagochi, Game Boy, Playstation – to wszystko nazwy i przedmioty, które nas otaczały, którymi nasiąkaliśmy, które teraz stały się rzewnym wspomnieniem czasów młodości. Czy wiedzieliśmy, że to Japonia i jej historia stoją za tymi przedmiotami? Czasami tak, czasami nie, ponieważ sami twórcy ukrywali przed odbiorcami miejsce pochodzenia. Dlaczego tak się działo, wyjaśnia książka autorstwa Matta Alta.

“Czysty wymysł” w niemal powieściowy sposób odtwarza czytelnikom historię powstawania ważnych dla kultury wynalazków japońskich. Na kartach książki pojawiają się kolejne nowinki technologiczne, wzbogacone fascynującymi anegdotami o ich twórcach. Co zaś wciąga całkowicie, łatwo zatracić poczucie czasu! Jednocześnie autor książki podkreśla, jak niesamowitym jest, że te dzieła są zawsze w 100% japońskie, a jednocześnie tak idealnie wpisują się w gusta “zachodnich” odbiorców.

Chcemy czy nie, współczesny świat na co dzień korzysta z japońskich wynalazków, zarówno w sferze technologicznej jak i miękkiej, poprzez tropy literackie, filmowe i animowane. Kultura japońska otacza nas ze wszystkich stron, dlatego warto dowiedzieć się więcej o jej początkach. Zwłaszcza dzięki tak dobrze napisanej książce, jaką jest “Czysty wymysł”.

Fot. Wydawnictwo ZNAK