Chłopaki z dwudziestego wieku. Tom 1
Naoki UrasawaChłopaki z dwudziestego wieku dla fanów mangi, ale i zachodniego komiksu, mają rangę opowieści właściwie kultowej i po lekturze pierwszego tomu szybko dochodzimy do wniosku, że trudno się temu dziwić. Rysowana od 1999 do 2006 roku opowieść łączy w sobie kilka gatunków: obyczaj, kryminał, ale i elementy apokaliptyczne.
Zanim jednak opowieść rozwinie się w kierunku tego ostatniego – a rozwija się powoli, rozważnie, wyraźnie dążąc do określonego celu – poznajemy jako czytelnicy historię Kenjiego, próbującego ratować rodzinny sklep przed bankructwem i jednocześnie wychować podrzuconą mu przez siostrę córkę, a także jego przyjaciół. To właśnie w przeszłości tego bohatera oraz jego kumpli kryje się bowiem klucz do jednej z największych policyjnych zagadek ostatniego czasu: tajemniczych zaginięć ludzi, samobójstw, a potem i morderstw popełnianych w imieniu tajemniczego przywódcy sekty, „przyjaciela”. Główna opowieść przeplata się ze wspomnieniami z przeszłości Kenjiego, informacjami o dziwnej epidemii, wizjami bezdomnego jasnowidza, a także wydarzeniami, jakie dopiero mają nadejść, gdy w 2000 roku w mieście pojawia się tajemniczy potwór.
Urasawa nie tylko doskonale panuje nad tą historią, planując kolejne kadry i wydarzenia tak, żeby zainteresować odbiorców. Ten autor, przede wszystkim, fantastycznie opowiada – jego bohaterowie są swobodni, naturalni, wierzymy, że to zwykli mężczyźni (chłopaki), próbujący po prostu ułożyć sobie życie. Tych samych, jacy zupełnie przypadkowo wplątują się w powoli zbliżający się koniec świata i, być może, będą tymi, co go powstrzymają.