Aktualności Życie codzienne niecodzienne w biografii i literaturze faktu

Polska Rzeczpospolita Ludowa patrzy na Zachód. I żąda dżinsów, zegarków oraz pomarańczy! Polacy chcą być nowocześni, ale na razie zostaje im spryt i pomysłowość. Rozpoczynamy w Bibliotece Gdynia spotkania w ramach projektu „Życie codzienne i niecodzienne w biografii i literaturze faktu” cyklem „Życie z Peweksu”.

W I części cyklu „Życie codzienne i niecodzienne w biografii i literaturze faktu” przyglądamy się rzeczywistości PRL-u w literaturze Olgi Drendy i Aleksandry Boćkowskiej. 20 września o godz. 18.00 zapraszamy na debatę „Życie z Peweksu”, w czasie której przywołamy przedtransformacyjną codzienność, a wraz z nią odpowiedzi na pytania: o czym marzyliśmy i jaką cenę ponosiliśmy za marzenia. Rozmowę z autorkami poprowadzi Dagny Kurdwanowska, blogerka literacka.

Spotkanie organizowane jest w ramach projektu „Życie codzienne niecodzienne w biografii i literaturze faktu”, który poprzez wskazywanie najnowszych tendencji w literaturze faktu, w tym biografistyce przybliża zagadnienia związane z historią, kulturą, nauką.

Natomiast 25 września o godz. 11.00 odbędą się warsztaty dla dzieci "Życie z Peweksu". Warsztaty będą nawiązywały do czasów PRL-u, a zwłaszcza do realiów życia ówczesnych dzieci. Uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądała zabawa, nauka, rodzinny czas, a także spędzanie czasu z rówieśnikami 40, 50 i 70 lat temu. Zastanowią się także, czym życie ich dziadków i rodziców różniło się od realiów dzisiejszych.

Na spotkanie i warsztaty zapraszamy do Biblioteki Śródmieście, ul. Władysława IV 7-15, Gdynia.

Olga Drenda – pisarka, dziennikarka i tłumaczka. Absolwentka etnologii i antropologii kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia 2019 w kategorii esej za książkę "Wyroby. Pomysłowość wokół nas". Jest także autorką eseju „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w czasach transformacji”, a we współautorstwie z Małgorzatą Halber rozmowy-rzeki „Książka o miłości”.

Aleksandra Boćkowska – pisarka, dziennikarka. Współpracuje m.in z „Dwutygodnikem”, „Vogue”, „Gazetą Wyborczą” i „Wysokimi Obcasami Extra”. Autorka książek „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL”, „Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL” i „Można wybierać. 4 czerwca 1989 rok”.

Ze względu na ograniczenia na spotkanie obowiązują wcześniejsze zapisy: promocja@bibliotekagdynia.pl

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Partnerstwo dla książki.