Aktualności (Za)mieszkać w międzywojennej Gdyni

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu PonieDziałki z historią pt.: "(Za)mieszkać w międzywojennej Gdyni". Prelekcję poprowadzi Marcin Szerle. Transmisja będzie dostępna na żywo na FB Biblioteki Gdynia 12 kwietnia o godz. 18.00.

Podczas wykładu zorganizowanego przez Bibliotekę Działki Leśne, poruszony zostanie jeden z wątków międzywojennego, gdyńskiego mieszkalnictwa. Marzenia o własnym domu, najlepiej z praktycznym ogródkiem oraz z romantycznym widokiem na morze bliskie były wielu ówczesnym gdynianom. Licznie przybywający do miasta osadnicy napotykali szereg trudności ze znalezieniem odpowiedniego lokum.

Już od końca lat 20. ubiegłego wieku wychodzono im naprzeciw, wspierając budownictwo społeczne, najczęściej wielorodzinne. Nowi mieszkańcy tęsknili jednak za przestrzenią, za ogrodem. Stąd pomysł na parcelację części terenów z przeznaczeniem na domy wolnostojące.

Wykład będzie dotyczył nie tylko Działek Leśnych, ale i innych dzielnic Gdyni. Dowiemy się z niego gdzie, jak i kto mógł się cieszyć własnym kawałkiem zieleni.

Dr Marcin Szerle - historyk, muzealnik i przewodnik turystyczny po Trójmieście. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, Kierownik Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni. Od lat bada historię Gdyni, szczególnie wątki sanitarne, medyczne oraz architektoniczne.

Wydarzenie finansowane z funduszy Rady Dzielnicy Działki Leśne.