Aktualności Tydzień poezji w Bibliotece Gdynia
21 marca obchodzony będzie Światowy Dzień Poezji - święto ustanowione w roku 1999 przez UNESCO. Jego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Choć główne uroczystości zawsze odbywają się w Paryżu, w tym roku celebrować będziemy również w Bibliotece Gdynia. I to jeszcze jak!
William Shakespeare, Charles Baudelaire, Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz, Wisława Szymborska... nazwiska najwybitniejszych poetów w historii są trwale wpisane w naszą świadomość. To ich dziełami się zachwycamy, ich wiersze cytujemy, o nich uczymy się w szkołach. To oni wytyczają drogę następnym pokoleniom twórców poezji. Świętując Światowy Dzień Poezji 2024 w Bibliotece, skupimy się jednak nie tylko na najbardziej znanych autorach, ale również na tych, którzy cieszą się nieco mniejszym uznaniem oraz twórcach lokalnych.
Tegoroczne obchody będą miały miejsce w Bibliotece Witomino, która uchodzi obecnie za najbardziej poetycką filię w całym mieście. Dysponuje bardzo bogatymi zbiorami z gatunku poezji, a na przestrzeni kilku miesięcy od otwarcia, zdążyła zorganizować liczne spotkania z lokalnymi autorami, Konkurs Jednego Wiersza, cykliczne już warsztaty poetyckie, a także skupione wokół twórczości polskich poetów spektakle teatralne dla dzieci.
W odróżnieniu od zeszłorocznej celebracji w Bibliotece Śródmieście, która trwała jeden dzień, tym razem świętować będziemy przez cały tydzień. Obchody potrwają od 18 do 22 marca.
Czytelnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach kolażu poetyckiego, "zapolować" na tomiki poetyckie rozsiane po całym mieście czy nauczyć się sztuki Haiku. Szykujemy również niezwykle ciekawe spotkanie poświęcone twórczości Wisławy Szymborskiej. Najważniejszym wydarzeniem tygodnia będzie niewątpliwie Slam Poetycki, który poprowadzi Wojeciech Boros. Na jego zwycięzcę czekać będzie nagroda pieniężna.
Harmonogram obchodów
- 18.03 (17:30):
KOLAŻ POETYCKI. Warsztaty tworzenia wierszy z wycinków gazet
TORBY LITERACKIE. Warsztaty plastyczne
Poezja odnaleziona to wiersze, w których słowa i frazy są zapożyczone z różnych źródeł („odnalezione”), a następnie łączone ze sobą tak, aby miały nowy sens. Serdecznie zapraszamy wszystkich czytelników lubiących zabawę słowami i chętnych do stworzenia swojego odnalezionego wiersza bez ograniczeń fabuły, gramatyki czy składni.
Kreatywne warsztaty tworzenia kolażu poetyckiego dla młodzieży i dorosłych. Autorskie utwory powstaną z wycinków gazet i czasopism połączonych tak, by tworzyły nowy sens. Następnie wiersze zostaną przeniesione na materiałowe torby. Obowiązują zapisy: filianr9@bibliotekagdynia.pl
- 19.03 (17.00):
Spotkanie poetyckie z Anną Furman i Andrzejem Tokarskim
Anna Furman (przez kilka lat prowadziła warsztaty poetyckie w fundacji Fly) i Andrzej Tokarski (miłośnik poezji) poprowadzą spotkanie o Wisławie Szymborskiej, podczas którego nie tylko zaprezentują wiersze noblistki, ale także opowiedzą o ciekawostkach z jej życia. Wstęp wolny.
- 20.03 (od 11.00):
Polowanie na poezję
W naszych mediach społecznościowych przekażemy Wam namiary na wybrane punkty w mieście, w których będziecie mogli otrzymać poetyckie niespodzianki od Biblioteki Gdynia. Pakiety upominkowe będzie można odebrać we wskazanych lokalizacjach w całym mieście od godziny 11.00.
- 21.03 (18:30):
SLAM POETYCKI prowadzony przez Wojciecha Borosa
Slam jest konkursem poetyckim, opartym na pojedynkach na wiersze, w którym jury jest publiczność. To ona decyduje, który poeta lub poetka przechodzi dalej. Całość jest rozgrywana systemem pucharowym, a więc w efekcie konkurs wygrywa jedna osoba. Publiczność głosuje na poszczególne teksty, używając do tego kartek w dwóch kolorach.
Aby wziąć udział w slamie, należy przygotować przynajmniej pięć wierszy: niepublikowanych drukiem oraz nienagradzanych w innych konkursach. Na prezentację wiersza w danej rundzie przeznaczone są maksymalnie trzy minuty. Konkurs poprowadzi znany gdański poeta Wojciech Boros.
Główna nagroda w slamie wynosi 500 zł. W slamie mogą wziąć udział osoby od 16 roku życia.
Zapisy: w Bibliotece Witomino 21 marca, przed Slamem.
- 22.03 (17:30):
Warsztat "Dziurka od klucza. Haiku dla początkujących" dla młodzieży i dorosłych. Prowadzenie: Gosia Zamorska-Misztal
Estetyka haiku polega na minimalizmie, ale nie to jest w tej poezji najważniejsze. Liczy się przede wszystkim czucie. "Dużo zasad, mało słów. Poznaj wszystkie zasady, a potem o nich zapomnij", jak powiedział XVII-wieczny mistrz haiku, Basho Matsuo. Na warsztacie poznamy reguły pisania tych krótkich wierszy, a potem spróbujemy własnych sił, tworząc kilka haiku. Opowiem też o metodach, jakie możemy stosować przy pisaniu, kto i jak może nam w tym pomóc oraz gdzie można wysyłać swoje utwory do publikacji.
Gosia Zamorska - poetka, założycielka Gdańskiej Szkoły Haiku. Stypendystka kulturalna Miasta Gdańska, autorka tomiku "Dziurka od klucza", publikowała w Japonii, Ameryce i Polsce. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Haiku.
Obowiązują zapisy: filianr9@bibliotekagdynia.pl
Ale to nie wszystko...
Nasze biblioteki przygotowały również poetycką ofertę dla najmłodszych, nie tylko w witomińskiej filii. Dzieci mogą świętować przy okazji trzech interesujących wydarzeń w różnych dzielnicach.
- 21.03 (16:00):
Warsztaty kreatywnej poezji w Bibliotece Pogórze
Z okazji Światowego Dnia Poezji spotkamy się, aby dowiedzieć się, czym jest blackout poetry oraz spróbować swoich sił w tworzeniu nowych wierszy-kolaży ze starych książek i czasopism. Zajęcia mają na celu rozwijanie wyobraźni, kreatywności oraz świadomości literackiej u najmłodszych. Wszystkie potrzebne materiały będą dostępne na miejscu. Dla dzieci od 8 roku życia.
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne +48 58 622 44 43 lub mailowo filianr4@bibliotekagdynia.pl
- 21.03 (16:30):
Głośne czytanie wierszy dla dzieci w Bibliotece Mały Kack
Zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym na wysłuchanie wierszy dla dzieci. Po zajęciach wykonamy pracę plastyczną.
Obowiązują zapisy: filianr11@bibliotekagdynia.pl
- 22.03 (12:00):
花見. Hanami - kontemplacja piękna natury w Bibliotece Witomino
Zapraszamy młodych miłośników natury do kontemplacji piękna przyrody. Rozpocznij swoją zieloną przygodę w Bibliotece Witomino - podyskutujemy o aspektach estetycznych, ale i ekologicznych roślin oraz wspólnie rozpoczniemy tworzenie swego ogrodu.
Obowiązują zapisy: filianr9@bibliotekagdynia.pl