Aktualności Spotkanie z Dorotą „Ozą” Karecką i Dianą Lenart

Biblioteka Gdynia i gdyńskie stowarzyszenie Halo Kultura zapraszają na spotkanie z Dorotą „Ozą” Karecką i Dianą Lenart - autorkami fotoksiążki „Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg - współczesny portret Kaszubów w obiektywie Doroty Ozy Kareckiej”. Spotkanie wokół premiery książki poprowadzi prof. UJ Piotr Marecki, redaktor naczelny magazynu Ha!art i Prezes Zarządu Fundacji Korporacja Ha!art, autor m.in. „Polski przydrożnej” (Wydawnictwo Czarne). Rozmowa będzie transmitowana na żywo z Biblioteki Śródmieście i udostępniona na profilach FB Biblioteki Gdynia oraz Halo Kultura.

Książka „Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg” ze znakomitymi zdjęciami Doroty Ozy Kareckiej, ilustrującymi życie współczesnych Kaszub, ukazała się pod koniec 2020 roku nakładem wydawnictwa Halo Kultura.
Obrazy dopełniają wiersze autorstwa Diany Lenart.

Dorota przez ponad rok gromadziła materiały do projektu. Odwiedzała kaszubskie wsie, miasta i miasteczka, nawiązując bliskie relacje z mieszkańcami, czego efektem są intymne portrety będące odzwierciedleniem ludzkich losów.

Kuźnica, Wsza Buda, Zielony Dwór - możemy znaleźć te miejsca na mapie i w mikroskali dowiedzieć się co słychać u trzech rodzin, o których opowiada fotografka. Mikroskala to również rozmiar książki, do której teksty to też miniatury literackie - komentarz do zdjęć.
Bohaterowie wydawnictwa, zastani przy codziennych rytuałach, żyją na co dzień pomiędzy Bogiem a rutyną, w miejscu, gdzie się urodzili i gdzie pewnie zostaną do końca, szczęśliwi, jak tylko szczęśliwym można być wiedząc skąd się pochodzi i dokąd idzie.

Dorota fotografuje psy, muchy, koty i krowy: ta książka pełna jest fauny kaszubskiego gospodarstwa - bezpretensjonalnego bestiariusza codzienności. Patrzy się na to z zachwytem, bo prawda o życiu i codzienności jest uniwersalna i dotyczy przecież nas samych i tego, gdzie znajdujemy się wszyscy - pomiędzy ludycznością a sacrum, które sami tworzymy.

Na ostatniej kartce książki jest zdjęcie pozornie niepasujące do reszty - zwyczajowo bardzo intymnych portretów, jakie Oza robi ludziom, jest to fotografia nocnego nieba rozświetlonego czerwonymi racami świętujących jakieś wesołe wydarzenie. To powidok pozornie beztroskiego lata przerwanej na chwilę pandemii.

Książka dostępna jest w sprzedaży: https://zrzutka.pl/9rhgge
Zdjęcia: Dorota Oza Karecka
Teksty: Diana Lenart
Skład: Jan Rogało

Dorota Oza Karecka - fotografka, portrecistka, gdynianka. Absolwentka Sopockiej Szkoły Fotografii. Specjalizuje się w fotografii średnioformatowej i szlachetnych technikach fotograficznych. Do niedawna fotografowała londyńskie ulice, żeby po kilkunastu latach wrócić do rodzinnego miasta, gdzie podjęła się realizacji karkołomnego dzieła - portretowaniu gdynian. Projekt ma wymiar nie tylko artystyczny, ale opowiada o bardzo osobistym i społecznym kontekście wyboru drogi życiowej jego bohaterów. Dzieło otwarte #zgdyni doczekało się dotychczas dwóch wystaw w centrum Gdyni w 2018 i 2020 roku.

Oprócz działalności artystycznej, Oza zaangażowana jest w szereg projektów społecznych i miejskich, których jest inicjatorką: walczy o zieleń w mieście, dba o pamięć o zmarłych w zapomnieniu artystach. Projekt Gdzie Bóg Mój, tam dom mój powstaje od 2019 roku w podróży po Kaszubach, gdzie artystka umacnia swoją kaszubską tożsamość, dokumentując życie współczesnych mieszkańców regionu. Z tych zdjęć powstała niewielka książka fotograficzna, uzupełniona poetyckimi tekstami pisanymi na podstawie historii jej bohaterów.

Diana Lenart - kuratorka i animatorka kultury, tłumaczka. Założycielka i prezes fundacji Pura na rzecz kultury, prezeska gdyńskiego stowarzyszenia Halo Kultura, założycielka festiwali otwartych miast Open House Gdynia i Open House Gdańsk. W latach 2009-2014 współorganizowała festiwal Open House Barcelona. Zdobyte doświadczenie przeszczepiła na rodzimy grunt, czyniąc Gdynię pierwszym open city w Polsce.

Kuratorka licznych wystaw artystów lokalnych i zagranicznych, inicjatorka i kuratorka gdyńskiego festiwalu kobiecej grafiki artystycznej site specific G8, prowadzi cykl szkoleń i wykładów “Sztuka w warunkach ekstremalnych” w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie. Laureatka „Gdyńskiego Galionu” w kategorii Animacja Kultury za organizację festiwalu Open House Gdynia w roku 2020, nominowana do tytułu Kulturysta Roku 2018 radiowej Trójki oraz do nagrody Pomorskich Sztormów w kategorii Człowiek Roku za rok 2019.

Halo Kultura - działa w obszarze gdyńskiej kultury od stycznia 2018 roku. Stowarzyszenie powstało z oddolnej inicjatywy twórców kultury i ma formę parasolową, zrzeszając kilkudziesięciu artystów i organizacji pozarządowych z Gdyni. Przyczyną powołania inicjatywy była chęć stworzenia nowego miejsca na terenie kulturalnej mapy naszego miasta i umożliwienie twórcom powołania otwartych pracowni.

W październiku 2018 podpisano list intencyjny z przedstawicielami miasta o oddanie w użytkowanie stowarzyszenia ponad 20 pracowni zlokalizowanych w boksach na terenie podziemi Hali Płaskiej w zespole Gdyńskich Hal Targowych.
W tym samym roku Halo Kultura otrzymała rekordowy w historii grantów przyznawanych przez Wydział Kultury grant na prowadzenie działalności o charakterze warsztatowym, muzycznym i wystawienniczym.
Stowarzyszenie współpracuje z wieloma instytucjami miejskimi, m.in. Centrum Designu, Konsulatem Kultury, Muzeum Miasta Gdynia, Agencją Rozwoju Gdyni.

Jednym z głównych celów stowarzyszenia jest edukacja w zakresie kultury oraz ułatwienie dostępności do sztuki dla mieszkańców Gdyni. „Halo Kultura” w znaczący sposób wpływa również na proces przeobrażania się Gdyńskiej Hali poprzez sprowadzanie na jej teren osób otwartych na nowe doznania zarówno artystyczne jak i kulinarne.

Wydarzenie można śledzić na Facebooku Biblioteki Gdynia:https://www.facebook.com/events/877096306191862/