Aktualności Spotkanie autorskie z Rafałem Księżykiem w Bibliotece Śródmieście

CO: Spotkanie z Rafałem Księżykiem
KIEDY: 11 czerwca, godz. 17.30
GDZIE: Biblioteka Śródmieście / FB Biblioteki Gdynia
 
Zapraszamy na spotkanie z dziennikarzem i krytykiem muzycznym Rafałem Księżykiem - wokół jego książki pt.: "Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993" (Wydawnictwo Czarne). Spotkanie w Bibliotece Śródmieście poprowadzi Krzysztof Regliński.
 
Liczba uczestników wydarzenia jest ograniczona. Obowiązują zapisy mailowe: filianr2@bibliotekagdynia.pl lub telefoniczne: 58 661 66 48.
 
Ponadto transmisję z Biblioteki Śródmieście udostępnimy na żywo na profilu Facebook Biblioteki Gdynia.
 
Rafał Księżyk (ur. 1970) – dziennikarz i krytyk muzyczny. W latach dziewięćdziesiątych redagował magazyny „Brum”, „Plastik”, „Antena Krzyku”, „City Magazine” i „Aktivist”. Od 2012 do 2017 roku był redaktorem naczelnym „Playboya”. Jest współautorem autobiografii Tomasza Stańki, Roberta Brylewskiego, Tymona Tymańskiego, Muńka Staszczyka, Kazika Staszewskiego, Marcina Świetlickiego, a także autorem dwóch zbiorów esejów – 23 cięcia dla Williama S. Burroughsa oraz Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach i mutantach. Za ten drugi otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia, a za Dziką rzecz został nominowany do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz do Nagrody Literackiej Gdynia.
 
 O książce "Dzika rzecz":
„Chaos się nadyma, by wypluć sens" – śpiewał Lech Janerka w 1985 roku, a zaledwie kilka lat później przyszła transformacja, która skonfrontowała z chaosem całe społeczeństwo. Nadejściu wolności towarzyszył niepokój. Niepewność jutra na jednych działała wyzwalająco, innych paraliżowała. W muzyce niezwykły czas przełomu wywołał eksplozję i jak w soczewce skupił najciekawszych undergroundowych artystów i najdziwniejsze alternatywne zjawiska.
Apteka, Armia, Brygada Kryzys, Houk, Izrael, Kazik, Kinsky, Kormorany, Max i Kelner, T.Love. Schyłek festiwalu w Jarocinie i pierwsze rave'y. Wiejskie komuny i miliardowe kontrakty. Queerowi wokaliści, oświeceni punkowcy, początki hip-hopu. Pionierskie teledyski, nowatorskie audycje radiowe, legendarne kluby i przełomowe koncerty.
Rafał Księżyk przeprowadza nas przez pierwsze lata transformacji, koncentrując się na undergroundzie, który umiał cieszyć się wolnością i z natury był z chaosem za pan brat. Bo to właśnie na polskiej scenie muzycznej spontanicznie realizowała się idea społeczeństwa obywatelskiego, ale też bez żadnych hamulców eksplorowano możliwości, które nadeszły wraz z nową epoką.
 
(Opisy za: https://czarne.com.pl/)