Aktualności Spotkanie autorskie z Henrykiem Jurszem

Oficjalnie otwieramy tegoroczny sezon na spotkania autorskie w Bibliotece Gdynia! Pierwszym z naszych gości w 2022 roku będzie Henryk Jursz, autor książki "Koleją z Kokoszek do Gdyni", który 25 stycznia odwiedzi Bibliotekę Śródmieście.

Henryk Jursz to urodzony w Trójmieście pasjonat wybranych zagadnień historii lokalnej, autor i współautor książek popularno-naukowych, w tym m.in. "Nowy Port i Westerplatte na dawnej pocztówce" i "Koleją z Wrzeszcza na Kaszuby". Przez wiele lat pracował jako redaktor techniczny w trójmiejskiej prasie. Tworzył też artykuły o historii gdańskich kolei.

Książka "Koleją z Kokoszek do Gdyni" wydana została w 2021, czyli setną rocznicę otwarcia tytułowej linii kolejowej. Połączenie to, docelowo, miało być rozwiązaniem tymczasowym, ale jak się okazało, służyło pasażerom przez 52 lata! Pozwalało na bezproblemową komunikację z Kokoszek z Gdynią, z pominięciem, nieprzychylnego wówczas Rzeczpospolitej, Wolnego Miasta Gdańska. Henryk Jursz przypomina historię linii kolejowej: powody powstania, trud budowy i czasy jej funkcjonowania. Wydanie wzbogacone jest o informacje o zachowanych do dziś obiektach inżynieryjnych kolei kokoszkowsko-gdyńskiej i m.in. archiwalne i współczesne zdjęcia oraz dawne rozkłady jazdy.

- To książka o powstaniu linii kolejowej, która została wybudowana interwencyjnie w latach 1920-1921. Jej celem było ominięcie niestety wrogiego wówczas Polsce Wolnego Miasta Gdańska. Była nam potrzebna, przede wszystkim ze względu na problemy z dostawami uzbrojenia, które Gdańsk bardzo utrudniał. Pamiętajmy, że były to czasy walk o granice po I wojnie światowej, w tym wojny polsko-bolszewickiej. Ponadto postanowiliśmy wybudować własny port w Gdyni i ta linia była potrzebna, aby tę budowę sprawnie prowadzić - mówił Henryk Jursz w rozmowie z portalem trojmiasto.pl.

Autor pracował nad tytułem ok. sześciu lat. Materiały czerpał z archiwum państwowego, ale i bibliotek cyfrowych, w których szukał dawnych artykułów prasowych dotyczących inwestycji.

Spotkanie autorskie z Henrykiem Jurszem odbędzie się we wtorek, 25 stycznia 2022, o godz. 17:00 w Bibliotece Śródmieście (ul. Władysława IV 7-15).